Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #2
 
Dnes je Štvrtok, 18 Aug. 2022 · Dvojica #2

Ikonický TATRATEA


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 17 Sep. 2010

Počet videní: 6838x

Ďalšie články užívateľa
Galéria obrázkov

Ikonický TATRATEA

TATRATEA, pôvodne Tatranský Čaj, bol v roku 2010 korunovaný originálnou fľašou, ktorá sa ihneď stala ikonou. ITQI Superior Taste Award Brussel 2010, 2 medaile z International Spirits Challenge London, red dot, Zlatý klinec, to je len časť ocenení, ktoré od začiatku tohto roka získal TATRATEA za výnimočnú chuť a dizajn. Prvý originálny liehovinový nápoj na čajovom základe na Slovensku je tak pripravený na export.

Z gastronomického hľadiska je zaujímavé najmä ocenenie SUPERIOR TASTE AWARD, ITQI (Medzinárodného inštitútu pre chuť a kvalitu), ktorá sa konala v Bruseli. Je to niečo ako Michelin pre reštaurácie. Rôzne produkty tu ochutnávalo 120 najlepších someliérov a šéfkuchárov. TATRATEA dosiahol celkový počet bodov na úrovni takmer 80 %, hodnotenie sa týkalo celkového dojmu, prvého dojmu, rozhodujúci bol vzhľad/obal (až 98 %), v neposlednom rade chuť, dochuť a vôňa po ochutnaní. Zloženie poroty iTQi je vo svete unikátne, pretože jej členovia sú vybraní na základe exkluzívneho partnerstva s prestížnymi kulinárskymi organizáciami, s Association de la Sommellerie Internationale (ASI) a s ďalšími vysoko hodnotenými odborníkmi v oblasti nápojov. Porotcovia majú za sebou dlhé roky praxe v ochutnávaní potravín. Väčšina z nich pracuje v Európe, ale aj v krajinách ako Japonsko, Čína, Thajsko, Austrália, Severná, Stredná a Južná Amerika. V každom prípade ide o talenty z radov šéfkuchárov alebo someliérov jednomyseľne uznávané podľa sprievodcov, ako sú Michelin alebo Gault Millau.

Ďalším uznaním sú 2 medaily zo súťaže International Spirits Challenge 2010, ktorá sa koná v Londýne a je zameraná na liehoviny. TATRATEA 52% Originál si odniesol medailu za chuť a celá rada TATRATEA bronzovú medailu za dizajn. Už po 15-krát ISC razí cestu v ochutnávkach a promovaní špičkovej kvality liehovín z celého sveta.

Nový dizajn fľaše bol ovenčený aj ďalšími prestížnymi cenami ako nemecká red dot 2010, európska European Design Award, slovenský Zlatý Klinec spolu s ART PRIX, celosvetová Pentawards, či slovinský Obalový oskar a iné.

Aby bolo možné pochopiť a oceniť, o čo v týchto inováciách ide, treba v prvom rade objasniť a priblížiť celú myšlienku tvorivého procesu.

Fĺaša
Cieľom pri kreovaní novej fľaše bola jasná a nezameniteľná rozoznateľnosť jej siluety. Dizajn musel tiež obsahovať niečo zo života Tatranského Čaju. Riešením bola fľaša v tvare termosky. Nasledovalo hľadanie ideálnych proporcií a príprava modelov fľaše, bez ktorých by to nebolo možné. eoddeliteľnou
súčasťou práce na novom dizajne skla bola tvorba uzáveru. Musel primerane akcentovať „bezhrdlový“
tvar, čo tvorcov nútilo ísť až na hranu technologických možností jeho rozmerov. Vďaka osobnému nasadeniu vedenia spoločnosti KARLOFF sa podarilo zabezpečiť výrobcu, ktorý by dokázal splniť všetky predstavy o kvalite a použitých technológiách presne podľa predstáv tvorcov a zadávateľa.

Grafika
Čo sa týka grafiky, od počiatku dominovalo písmenko T ako Tatry či Tea ako čaj, to sa v priebehu tvorby vyprofilovalo na dominantný dekoratívny symbol vytvorený z prvkov inšpirovaných tradičným rezbárstvom, ľudovým šperkárstvom a inými remeslami. Iniciála v sebe ukrýva solárne symboly kolobehu života, symboly lásky, šťastia, plodnosti a pod. Namiesto popisu produktu zaklínadlami typu „pôvodná receptúra“ alebo „vyvážená chuť“ bol navrhnutý slogan vystihujúci esenciu značky, a to „Silný originál zo srdca Tatier“. V tejto etape tvorcovia dospeli k záveru, že najkrajší a najčistejší výsledok sa dosiahne nie etiketou, ale priamou potlačou farebnej fľaše.

Farebnosť
Jednotlivé druhy TATRATEA sú odlíšené farebne, aby bolo všetko na pohľad jasné. Takže limetovozelené sklo TATRATEA 32 % predznačuje citrusovú príchuť. Broskyňový odtieň TATRATEA 52 % navodzuje obsah výťažkov z broskyne a bieleho čaju. Povestná 52 % s extraktom z čierneho čaju je, ako inak, v elegantnej čiernej fľaši. Lesné ovocie sprítomňuje TATRATEA 62 % v skle farby lesných plodov. A Titán, ten najostrejší TATRATEA 72 %, je v titánovej metalickej úprave.
Unikátne likéry tak chutia z nových fliaš ešte lepšie.

Komentáre (2)
  • avatar

    A ako sa ten titán pije? 72% je celkom dosť na to aby sa to pilo samotné. Pije sa to v miešaných drinkoch, či so sódou alebo džúsom? smile

    18. Sep. 2010 - 11:02 pridal Maja
  • avatar

    No ja by som tu 72ku skusil smile

    20. Sep. 2010 - 12:11 pridal Apple
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.