Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #1
 
Dnes je Pondelok, 28 Sep. 2020 · Dvojica #1

Ako sa dá ovplyvniť chuť a vôňa vína pri jeho výrobe?

19. Dec. 2011 pridal  Martin Kovalik , Počet videní: 3488x

Ahojte, ako sa dajú ovplyvniť chuťové a aromatické vlastnosti vína pri jeho výrobe? ALE POZOR, AK VIETE UVEĎŤE LEN ZÁKONOM POVOLENÉ VECI. Dakujem všetkým

Komentáre (3)
 • avatar

  Keď chce vinár prisladiť môže použiť zahustený hroznový mušt. Do určitej miery je povolené dokysľovanie a aj odkyslovanie vína. Ak chce vinár vyrobiť víno s nádhernou aromatikou môže použiť selektované kvasinky určené pre daný druh odrody. Tiež sú povolené prírodne identické arómy a farbivá, sú to vlastne prírodné koncentráty či už na farbu alebo chuť a vôňu, týmto sa nikto nepochváli ale nedá sa to rozborom zistiť. Potom filtrácia čím sa víno zbavuje pevných častíc, pridávajú sa tiež práškové taníny. Ak chcete barikové víno používajú sa na to hobliny, ktoré vo víne vylúhujete ako v čaji a máte nádherné barikové víno. Najjednoduchší a najzauímavejší spôsob je vyrábanie kupáží (cuvée), je to sceľovanie alebo ak chcete miešanie roznych vín dohromady, je to povolené a ľudia to dokonca vyhľadávajú, keď chce vinár vyrobiť hlavne u nás dobré červené, toto je najlepší spôsob namiešať jedno víno z viacerých druhov.
  TU by som len podotkol že pri používaní týchto vecí aj keď povolených víno stratí svoj osobitý charakter. Ked budú toto masovo používať vinári, už si nevychutnáme špecifické vlastnosti teroáru jednotlivých vín, jedoducho budú všetky vína na jednotku ako z knižky a stratia svoje osobité čaro a charakter. Už si nebudeme môcť povedať: chutia mi vína z Modry, pretože všetky vína už budú chutiť rovnako iba s minimálnym rozdielom :(

  20. Dec. 2011 - 11:36 pridal Yuro
 • avatar

  Tak už viem v čom spočíva práca dobrého vinára smile

  2. Jan. 2012 - 23:41 pridal Apple
 • Muž

  Chcel by som doplniť Yura , lebo zabudol na riadené kvasenie . Pri kvasení vzniká teplo a čím väčší objem tým mušt môže dosiahnuť vyššiu teplotu . Preto sú vinári vybavení chladením aj ohrevom muštu ,aby kvasenie prebiehalo pri optimálnej teplote . Tým sa zachová vyššia aromatika aj ovocnejšia chuť .
  Absolutne súhlasím , že používaním nových postupov sa dosahuje neskutočná až neprirodzená aromatika a chuť , čo sa ale vypomstí na krátkosti veku takýchto vín . Aj spomínaní barik robený čipsami /hoblinami/ sa po čase stratí .

  7. Nov. 2012 - 19:15 pridal Pavel
Prihláste sa a pridajte komentár.