Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #1
 
Dnes je Piatok, 10 Júl 2020 · Dvojica #1
Spoločenská etiketa

Medzinárodná Business etiketa - Austrália


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 28 Jan. 2010

Počet videní: 4525x

Ďalšie články užívateľa
Medzinárodná Business etiketa - Austrália

Vyše 20 miliónová Austrália je najmenším kontinentom a zároveň svetadielom. Tvorí ju z väčšej časti európske prisťahovalectvo (93%) a oficiálnym jazykom je angličtina. Keďže je súčasťou spoločenstva Commonwealth, hlavou Austrálie je prirodzene kráľovná Alžbeta II. V Austrálii sa platí austrálskym dolárom a hlavným mestom je Canberra.

FAKTY

Pôvodní obyvatelia svetadielu rozprestierajúceho sa v Oceánii sa nazývajú Aborigénci. Austráliu osídlili pred vyše 30 tisíc rokmi, kam sa doplavili z južnej časti Ázie. V súčasnosti tvoria už len 1 % austrálskej populácie.
Dalo by sa povedať, že Austrália je kresťanským štátom. Ku kresťanskému náboženstvu sa hlásia až 2 tretiny obyvateľstva, pričom  mohamedánske a budhistické náboženstvo vyznávajú približne 2 . Až 15 obyvateľstva sa nehlási k žiadnemu náboženstvu.

AUSTRÁLSKA SPOLOČNOSŤ A KULTÚRA

skromnosť a umiernenosť
Austrálčania sú známi svoju skromnosťou. Nikdy nechvália sami seba, nemajú radi povýšenectvo, prehnané sebavedomie a prílišnú pompéznosť. Vážia si na človeku jeho spontánnosť, úprimnosť a samozrejme i svoju typickú vlastnosť skromnosť. Ak sa viete uskromniť, priznať si chybu a máte navyše aj zmysel pre humor, v austrálskej spoločnosti ste vyhrali. Ak naopak oplývate vysokým sebavedomým, hrdosťou a máte v tendencii váľať chyby na druhých ľudí, nebudete tu patriť medzi najobľúbenejších.

ťeší ma,Peter
Pri zoznamovaní zabúdajte na svoje tituly. Budete ich musieť jednoducho prehltnúť. Austrálčan sa Vám taktiež nepredstaví: „I am doctor Tom“, povie: „I am Tom.“ Kto si potrpí na svoj titul, príde Austrálčanom ako nafúkaný snob. Platí pravidlo, skromnosť nadovšetko.

priaťeľskosť a otvorenosť
Austrálčania sú typickí spoluhráči. Majú radi ľudí, potrpia si na vzťahy s ľuďmi a najradšej by sa skamarátili s celým svetom. Preto je dôležité, aby ste sa k nim chovali priateľsky a otvorene. Ak ste od prírody rezervovanejší, budete sa musieť trochu prispôsobiť. Austrálčania nepôjdu do obchodu s niekým, s kým nemajú dobrý vzťah.

AUSTRÁLSKE ZVYKY A ETIKETA

darčeky
Darčeky k austrálskemu biznisu nepatria, môžete avšak priniesť cukrovinky alebo fľašu alkoholu pri návšteve partnerovej domácnosti

nechajte sa pozvať
Môže sa stať, že sa ocitnete so svojimi partnermi v bare na jeden pohárik. Pohárikov bude však minimálne toľko, koľko osôb sa tejto návštevy zúčastňuje. Každý z prítomných zoberie tzv. „kolo“ alebo „rundu“ pre všetkých. Plaťte až keď budete na rade, a ak niekto trvá na tom, aby ste vôbec neplatili, neplaťte.

myslite enviromentálne
Austrália v poslednej dobe bojuje s ekologickými problémami ako sú znečistenie alebo ozónová diera. Snaží sa ochraňovať svoje prírodné krásy, preto si dávajte pozor, aby ste nerobili neporiadok a neznečisťovali prostredie. Stali by ste sa ich nepriateľom.

austrálske stolovanie
Medzi Austrálčanmi sú najobľúbenejšie „gril parties“, ktoré môžu byť formálnejšie (prineste so sebou fľašu alkoholu) alebo neformálne (prineste si radšej i svoje jedlo). Je zdvorilé spýtať sa hostiteľov, či nepotrebujú pomoc s prípravou.
Platí tu európska etiketa, ktorej sa konkrétnejšie venujeme v iných článkoch rubriky Spoločenská etiketa

BUSINESS DRESS

Melbourne a Sydney je konzervatívnejší ako iné časti. Oblečte si tmavý pracovný oblek v prípade mužov a elegantný kostým alebo šaty v prípade žien. Ak Vaše rokovanie prebieha v inej, tropickejšej časti Austrálie, môžete sa obliecť viac neformálne a odhaľujúco.

KOMUNIKÁCIA

-i keď sú Austrálčania priateľskí a viac-menej neformálni, oceňujú v komunikácii stručnosť a priamosť
-podanie rúk je sprevádzané očným kontaktom
-ženy sa niekedy vítajú bozkom na líca
-medzi obľúbené témy konverzácie patrí cestovanie a šport
-pokojne vyjadrujte svoje názory, aktívne reagujte na názory Austrálčanov
-vtipkujte, nechajte si zo seba vystreliť
-ak niečomu nerozumiete, nebojte sa spýtať, na vyjadrovanie používajú farebnejšiu angličtinu s  rozličným prízvukom

STRETNUTIE

-pozdravte sa pozdravom „hello“, podajte svojmu partnerovi ruku a usmejte sa, pravdepodobne Vám navrhne, aby ste sa oslovovali krstným menom alebo s tým začne ako prvý a vy sa pridáte
-stretnutie bude uvoľnenejšie ako v iných krajinách
-snažte sa prísť včas
-pripravte sa na otvorenosť, ak nebudú s Vami súhlasiť, povedia to
-nehyperbolizujte, najmä ak pripravujete prezentáciu, prehnane radikálne tvrdenia sú Austrálčanom proti srsti
-preferujte fakty, nesnažte sa hrať na city, nezaberie to
-nevyjednávajte s nimi a netlačte na nich
-na konečnom rozhodovaní sa podieľa top management firmy po konzultácii s podriadenými, preto nemožno konkrétnejšie určiť dĺžku tohto procesu
-kartičky si vymeňte na prvom stretnutí bez akýchkoľvek formalít

L.Z.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.