Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #3
 
Dnes je Sobota, 7 Dec. 2019 · Dvojica #3
Spoločenská etiketa

Medzinárodná Business etiketa - Čína


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 22 Jan. 2010

Počet videní: 6751x

Ďalšie články užívateľa
Medzinárodná Business etiketa - Čína

Čína sa rozprestiera na východnej časti Ázie a susedí s trinástimi ázijskými štátmi ( okrem iných s Afganistanom, Ruskom, Indiou, Laosom, Pakistanom, a iné ). Hlavným mestom tohto jedného z posledných komunistických štátov je Peking.

FAKTY

Čínska ľudová republika má vyše 1,3 miliardy obyvateľov, z ktorých 91,9 percent je čínskej národnosti. Veľká rozloha zapríčiňuje veľké klimatické rozdiely medzi subarktickým severom a tropickým juhom. Číňania platia tzv. jüanmi a za oficiálny jazyk sa považuje čínština, pričom v autonómnych oblastiach hovoria i inými regionálnymi jazykmi. Pre Čínsku republiku je príslušný taoizmus a budhizmus, medzi prisťahovalcami sa nájdu i moslimovia (do 2 %) a kresťania (do 4 %).

JAZYK

Nemusíme dvakrát zdôrazňovať, že čínština patrí medzi najťažšie a najnepochopiteľnejšie jazyky na svete. Čínština má hneď niekoľko desiatok variantov, ktoré patria do skupiny sinotibetských jazykov. Najpoužívanejšia je mandarínska a kantónska čínština. Businessmani však nemusia mať strach. I keď by určite niekoľkými frázami v čínštine zdvihli svoju reputáciu pred čínskym partnerom, čínski podnikatelia mnohokrát ovládajú základne anglické pojmy a slová. V inom prípade pomôže prekladateľ.

SPOLOČNOSŤ A KULTÚRA

Je odlišná od našej európskej a taktiež dostatočne špecifická. Číňania sú starý národ, ktorý si svoju kultúru a zvyky stráži. Veria na symboly, povery a silu pozitívnych a negatívnych vplyvov neživých vecí. Taktiež preukazujú nesmiernu úctu starším ľuďom, na čo treba pri návšteve myslieť a zdraviť starých ľudí poklonou.

kolektívny národ
V Číne, i vďaka forme vlády, vládne kolektivizmus, potreby jednotlivca sú tlmené v prospech spoločnosti, či sa jedná o krajinu, rodinu alebo firmu. Zachovávajú slušné spôsoby a potláčajú svoje pocity v prospech firmy. Nikdy nepovedia nahlas s čím nesúhlasia, a ak aj súhlasia, ale firma nie, vždy sa postavia na stranu podniku.

nin hao,pán Chen
Číňanov oslovujte iba priezviskom ako napríklad pán Chen (Mr. Chen), nikdy nie krstným menom. Ich priezvisko sa píše a vyslovuje vždy ako prvé, takže keď sa Vám niekto predstaví ako Mr. Chen Peinian, Chen je priezvisko a Peinian krstné meno. Mnohokrát si potrpia i na tituly ako doktor, riaditeľ, premiér, predseda, atď.

odstup a formálmosť
Nečakajte žiadne priateľské stretnutia. Budú Vás oslovovať len Vašim priezviskom, budú sa správať formálne, s odstupom a to po dlhý čas.

kývnutie na pozdrav
Aj napriek tomu, že sa čínsky národ zdraví kývnutím alebo jemnou poklonou, vedia sa pri partnerovi zo západu prispôsobiť a podajú mu ruku. Nebude to určite silný stisk s priamym očným kontaktom, čo hneď neznamená nesympatiu so strany čínskeho partnera. Nie je to jednoducho ich zvyk.

ZVYKY A ETIKETA

darčeky
Je vhodné priniesť na akékoľvek stretnutie darček, ktorý reprezentuje Vašu krajinu (nie však vládnym reprezentantom, to je zakázané). Darček by mal byť zabalený, avšak nie v bielom alebo čiernom papieri (sú to smútočné farby), taktiež si dávajte pozor, aby Vašim darom neboli obrúsky, hodiny, akékoľvek kvety a dáždnik (tieto predmety symbolizujú smútok alebo smrť) a nič nedarujte v počte 4 (nešťastné číslo). Darček odovzdávajte vždy oboma rukami (znak zdvorilosti a skromnosti).

čínske stolovanie
-cudzincov pozvú Číňania oveľa radšej do reštaurácie ako k sebe domov
-na stretnutie je potrebné prísť načas, je to pre nich mimoriadne nezdvorilé a urážajúce, ak niekto mešká
-čínska kuchyňa je špecifická nielen samotným jedlom, ale i spôsobom konzumácie. Pred návštevou čínskej reštaurácie by ste sa mali perfektne naučiť narábať s čínskymi paličkami.
-ako všade, i v Číne platí zvyk nechať hosťa sadať a konzumovať ako prvého
-neodmietnite žiadne ponúknuté jedlo, mohli ba sa veľmi uraziť. Musíte jednoducho vyskúšať všetky servírované jedlá.
-voči ostatným hosťom sa správajte všímavo a ohľaduplne
-konzumáciu prerušujte každých päť kúskov jedla podaných paličkami, pri pití a konverzovaní
-misku s ryžou si držte priamo pod ústami
-môžete si pokojne i odgrgnúť a pravdepodobne Vás v tejto činnosti predbehnú ostatní prísediaci, je to pochvala vynikajúceho jedlo
-ponechajte vždy v miske kúsok jedla, ako náhle vidí hostiteľ prázdnu misku, myslí si, že ste stále hladný

BUSINESS DRESS

-oblečenie by malo byť dostatočne konzervatívne
-ženy by sa nemali príliš odhaľovať, treba vynechať vyzývavé dekolty, krátke sukne a príliš vysoké opätky. Vhodný ju konzervatívny pracovný oblek v zemitých farbách.
-muž sa musí obliecť konzervatívne, do tmavého pracovného obleku, žiadne farebne ladené viazanky

KOMUNIKÁCIA

-dav sa v Číne zdraví potleskom a naopak
-staršie osoby sa zdravia ako prvé
-pred stretnutím je dôležité si vytvoriť s dotyčnými určitý kontakt (telefón,…)
-rátajte s dlhým procesom, dlho a veľa uvažujú predtým, ako dospejú k istému rozhodnutiu. Nielenže zvažujú všetky pre a proti, ale radi si nechajú poradiť astrológiou alebo čakajú na šťastné dni.
-kartičky prijímajte a rozdávajte oboma rukami. Na kartičku nepíšte a nestrkajte ju ihneď do peňaženky alebo vrecka.
-zdržte sa prílišnej gestikulácie rukami, neukazujte prstom, nezakrývajte si ústa. Číňania si všímajú mimiku tváre, tón hlasu a postoj človeka, preto dbajte, aby ste nepôsobili negatívne.
-nemračte sa, netvárte sa znechutene alebo nechápavo a v žiadnom prípade si okato neobzerajte partnera, je to neúctivé
-pred stretnutím pošlite materiály o svojom podniku (história, úspechy) v čínskom a anglickom jazyku, na stretnutie nezabudnite priniesť niekoľko kópii rokovacích dokumentov
-nezabudnite na to, že Vás budú brať ako reprezentantov celej Vašej krajiny

STRETNUTIE

-nikdy nemeškajte
-na stretnutie nie je vhodné akékoľvek verejné miesto. Nemýľte si pozvanie na obed s pracovnou schôdzkou. Pracovné záležitosti nerozoberajte pri jedle.
-dbajte, aby vošiel do miestnosti ako prvý vedúci Vašej skupiny, inak by ste ich zmiatli – stretnutie začnite jemnou konverzáciou, nikam sa neponáhľajte
-pozor na vtipkovanie a smiech, čínsky humor je pre Európanov hrôzostrašný
-vypočujte si plán priebehu jednania Vášho partnera, Váš plán pošlite asi mesiac pred uskutočnením stretnutia
-každý účastník stretnutia bude mať možnosť sa vyjadriť, preto bývajú rokovania s čínskymi partnermi zdĺhavé
-Číňania si nevypínajú mobilné telefóny a ani ich o to nikdy nežiadajte
-prezentácie vytvárajte len v čierno-bielej kombinácii, každá farba má totižto v Číne svoj vlastný význam a mohlo by sa stať, že vyberiete nevhodnú farbu, ktorá povie to, čo ste ani nechceli povedať – menujte najstaršieho člena Vášho tímu ako uvádzača, len najstarší členovia môžu zahájiť rokovanie úvodným slovom -snažte sa správať pokojne, zbytočne sa nerozčuľujte a nedajbože nevybuchujte, znamenalo by to koniec obchodu
-netlačte na partnera, musí sa rozhodnúť sám
-pozor na známu čínsku prefíkanosť

L.Z.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.