Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #1
 
Dnes je Piatok, 10 Júl 2020 · Dvojica #1
Spoločenská etiketa

Medzinárodná business etiketa - Egypt


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 12 Feb. 2010

Počet videní: 5198x

Ďalšie články užívateľa
Medzinárodná business etiketa - Egypt

Na históriu bohatý Egypt sa rozprestiera na severovýchodnej časti Afriky a juhozápadnej časti Ázie. Hlavným mestom vyše 77,5 miliónového Egyptu ja Káhira a oficiálnym jazykom arabčina (dohovoríte sa aj angličtinou a francúzštinou). Až 99 % obyvateľstva tvoria Hamiti ( sem patria Egypťania, Beduíni a Berberi ), ostatné 1 % prisťahovalci z Ázie, Európy, Afriky a iných kontinentov.

FAKTY

Egyptská líra je jedinou platnou menou. Vierovyznanie je silne moslimské ( 94% obyvateľstva sa hlási k islamu), ale medzi Egypťanmi sa nájdu i kresťania (tzv. kopti ), ktorí aj s inak nábožensky orientovanými tvoria približne 6% celkovej populácie.
V Egypte sa stretnete s mnohými, i nepríjemnými, opatreniami. Fotenie a filmovanie arabských žien, niektorých interiérov pamiatok a vojenských síl je zakázané. Dajte si pozor na tečúcu vodu a všetko, čo je z nej vyrobené (kocky ľadu, zmrzlina). Pred návštevou krajiny sa nechajte zaočkovať.

ISLAM

Islam je monoteistické náboženstvo, ktoré založil prorok Mohammed v 7. Storočí n.l. Slovo islam v preklade znamená láska, mier a celkové podriadenie sa Božej vôli. Nasledovníci islamu a tí, ktorí sa podriaďujú Bohu menom Alah, sa nazývajú moslimovia. Je pravdou, že väčšinu moslimov tvoria Arabi, ale zároveň platí, že nie každý moslim je Arab a nie každý Arab musí byť hneď moslim. Svätou knihou islamu je korán a najvýznamnejším pútnickým mestom Mekka. Viera, modlitba, almužna, pôst a púť do Mekky sú základom islamského náboženstva a nazývajú sa Päť stĺpov viery.

ISLAM A OBCHOD

V každej islamskej krajine platia pre neveriacich určité pravidlá chovania sa. Ženy sú vo svete obchodu akceptované, ale niektoré veci zostávajú pre ne tabu – očný kontakt s mužmi (ulica, verejnosť), dotyky na verejnosti (i medzi manželmi a blízkymi), zdraviť mužov (ženy zdravia ženy, muži mužov), podávať ruku islamským mužom a odhaľovanie nôh, pŕs a rúk. Islamské náboženstvo považuje ľavú ruku za nečistú a preto ľavú ruku v blízkosti Vášho moslimského obchodného partnera nepoužívajte (či už pri stolovaní, obdarúvaní a vymieňaní vizitiek). Ukazovanie prstom a ukazovanie podrážok či chodidiel je pre moslimov neprístojné (neprekrižujte si nohy). Muži by taktiež nemali odhaľovať svoje nohy a ruky (oblek v akomkoľvek počasí a uzavretá obuv).

EGYPTSKÁ SPOLOČNOSŤ A KULTÚRA

Je samozrejme ovplyvnená náboženstvom. Moslimovia sa modlia 5 krát do dňa (na svitanie, poludnie, popoludnie, pri západe slnka a v noci), piatok je svätý deň a mnohokrát končia s prácou už vo štvrtok (štvrtok a piatok je niečo ako naša sobota a nedeľa). Počas Ramadánu (svätého mesiaca) môžu pracovať len šesť hodín denne, vyhýbajú sa jedlu, pitiu, cigaretám, žuvaniu žuvačiek a milostným radovánkam. Ramadán avšak platí len od úsvitu do súmraku.

posvätnosť rodiny
Egypťania si okrem náboženstva ctia najmä svoju rodinu. Zakladajú si na dobrých vzťahoch medzi blízkymi a preto je rodinkárstvo i v obchodnom styku považované za pozitívum.

úctivý Egypťania
Úcta, česť a pocta sú veci, ktoré Egypťania nielen vyžadujú, ale i praktizujú, prípadne sa snažia praktizovať. Rešpekt sa samozrejme viaže i na postavenie človeka (rozdeľovanie ľudí do vrstiev berú vážne). Čím je človek vyššie postavený a starší, tým by sa k nemu ostatní mali úctivejšie správať. S úctivosťou sa spájajú slová. Slová sú v prípade Egypťanov zrkadlom človeka. K hosťom a priateľom sú vždy pohostinní.

EGYPTSKÉ ZVYKY A ETIKETA

Assalamo Alaikum
Je moslimský pozdrav, ktorý znamená niečo ako: „Nech ťa mier neopúšťa a nech božské požehnanie zostáva pri tebe.“
Egypťania majú vo zvyku zdraviť i letmým bozkom na líca.

darčeky
Nikto ich od Vás automaticky neočakáva, ale ak Egypťanov obdarujete kvetmi a deti maličkosťami, určite sa potešia.

Egyptské stolovanie
-nechajte sa usadiť hostiteľom
-u stola oslovte najprv najvyššie postavenú osobu
-nepoužívajte pri konzumácii ľavú ruku
-požiadať o druhú porciu znamená nesmierny kompliment
-nežiadajte o alkohol
-nesoľte a nekoreňte si jedlo, je to urážlivé
-pochvaľujte si jedlo
-nenechávajte prázdny tanier, opäť by Vám ho naplnili a museli by ste to zjesť
-nakoniec sa poďakujte za pohostinnosť
-fajčenie na verejnosti je zvyčajné, ponúknite cigaretou i svojho spoločníka

BUSINESS DRESS

-musí byť formálne a veľmi konzervatívne
-ako sme už spomínali, neodhaľujte sa
-pre muža tmavý konzervatívny pracovný oblek a konzervatívna farebne nevýrazná viazanka, žiadne šperky okolo krku
-ženy zahaľujúce oblečenie ( pracovný kostým s dlhým rukávom a dlhými nohavicami alebo dlhou sukňou, dlhé šaty)

KOMUNIKÁCIA

-arabské mená sú zložité a ťažko odlíšiť krstné meno od priezviska, preto si pred stretnutím meno poriadne preštudujte, naučte sa ho a ak ste v písomnom spojení, priezvisko zistíte podľa podpisu (moslimovia čítajú sprava doľava).
-nemusíte sa učiť po arabsky (i keď by im to určite polichotilo), väčšina biznismenov výborne ovláda angličtinu alebo francúzštinu (avšak vizitka by mala byť z druhej strany v arabskom jazyku) – Egypťania v biznise preferujú tých, ktorých poznajú a nie tých, ktorí veľa vedia. Je dôležité si s nimi vytvoriť vzťah ešte predtým, ako dôjde k rokovaniu.
-vysokopostavených a starších ľudí oslovujte titulmi
-neodmietajte kávu, čaj, ktoré Vám ponúknu, v Egypte sa biznis rieši práve pri káve a čaji, nie pri whisky (USA) alebo vodke (Rusko)
-Egypťania sú veľmi emotívni a priveľmi gestikulujú, preto sa nezľaknite zvýšenia hlasu alebo kriku, nie je to prejav agresivity
-hierarchia je v tomto štáte nesmierne dôležitá, pravdepodobne budete komunikovať s najstarším a najvýznamnejším členom podniku, ktorý bude zároveň ich hovorcom
-Egypťania sa neboja blízkeho kontaktu s rovnakým pohlavím, môže sa stať, že budú pri Vás stáť a sedieť bližšie, ako by ste očakávali
-vhodné témy rozhovorov sú rodina a zdravie

STRETNUTIE

-je dohodnuté v predstihu
-deň pred stretnutím zavolajte svojmu obchodnému partnerovi ešte raz
-v biznise sú Egypťania veľmi priami a otvorení, často prerušujú svojho spoločníka a menia témy rozhovoru, nechajte im to a v žiadnom prípade ich na to neupozorňujte
-pred samotným rokovaním ,ktoré nie vždy prebieha súkromnou cesto, očakávajte rozhovor o bežných veciach (spomínané zdravie a rodina)
-ak pripravujete prezentáciu, urobte dve kópie (jednu v angličtine a druhú v arabčine) a vsaďte na fakty podporené výskumom, štatistikami a inými dôkazmi
-rozhodnutia robí najvyšší predstaviteľ po dohode s podriadenými
-pripravte sa na veľkú byrokraciu, ktorá všetky obchodné rozhodnutia spomaľuje
-budú s Vami vyjednávať, verte, že Vaša ponuka nie je konečná
-Egypťania sú v obchode nesmierne húževnatí a vytrvalí
-netlačte na nich

L.Z.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.