Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #1
 
Dnes je Nedeľa, 31 Máj 2020 · Dvojica #1
Spoločenská etiketa

Medzinárodná Business etiketa - Rusko


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 22 Jún 2011

Počet videní: 6966x

Ďalšie články užívateľa
Medzinárodná Business etiketa - Rusko

V roku 1991 sa rozpadom ZSSR skončila nadvláda komunizmu a vznikla Ruská federácia. V rozľahlej krajine žije vyše 150 miliónov obyvateľov, ktorí sa hlásia k protestantizmu, ruskej ortodoxnej cirkvi, islamu alebo k judaizmu.

V Rusku môžete nájsť arktické oblasti, stepi, oblasti s kontinentálnym počasím, na severe sú dlhé a kruté zimy, v stepiach teplejšie letá. Rusi sú náladoví, pri stretnutiach a rokovaniach sa málokedy vyhnete záchvatom hnevu a náladovým reakciám. Stáva sa , že často odmietajú ponuky.

Komunikácia
Oficiálnym jazykom je ruština, avšak väčšina Rusov perfektne ovláda angličtinu. Naučené frázy ako dobrý deň, ďakujem a teší ma avšak potešia. Okrem ruštiny je v Rusku okolo 100 minoritných jazykov mnohých národnostných menšín – tatársky jazyk, ukrajinský, čuvašský jazyk, čečenský jazyk a podobne.
Rusi sú považovaní za odmeraných a pochmúrnych, preto je hlasné rozprávanie a výrazný smiech na verejnosti považovaný za drzý.
Rusi sa radi rozprávajú o serióznych témach , ako je otázka mieru, súčasná ekonomická situácia alebo aktuálna spoločenská situácia a zmeny v Rusku.

Spoločnosť a kultúra
-Ruská rodina je závislá od jej všetkých členov. Väčšinou žijú v malých príbytkoch spolu dva až tri generácie. Rodiny nie sú veľmi veľké, väčšina rodičov má len jedno dieťa – žena musí okrem starostlivosti o domácnosť zarábať peniaze na živobytie.
-Rusi sú veľmi hrdý národ. Hrdí sú najmä na svoju krajinu. Existuje množstvo patriotických piesní a básní o Rusku.
-Žijú v tvrdých podmienkach, tvrdo pracujú a sú pyšní, že dokážu to, čo iní možno nie. Milujú svoje ruské kultúrne dedičstvo a radi ho vystavujú na obdiv iným.
-Rusi majú kolektívneho ducha a žijú v skupinách. Ak prídu sami do reštaurácie, radšej si prisadnú k niekomu cudziemu, ako by mali jesť osamote

Etiketa a zvyky
-Pri pozdrave je dôležitý stisk ruky, priamy pohľad do očí a slovné pozdravenie sa. Stisk ruky muža a ženy je jemnejší.
-Ruské ženy sa pri stretnutí bozkávajú – zväčša až trikrát, začnú na ľavej strane, pokračujú pravou a končia na opätovne ľavej.
-Blízki mužskí priatelia sa zvyknú objať a potľapkať po chrbte.

Stolovanie
-Príďte načas alebo o 15 minút skôr.
-Vyzujte si topánky, Rusi vám podobne ako i Slováci poskytnú papuče.
-Budú sa k vám správať s rešpektom a úctou.
-Ponúknite gazdinej domu svoju pomoc na znak slušnosti.
-Dodržiavajte etiketu európskeho stolovania.
-Je v poriadku, ak použijete chlieb na vytretie omáčky alebo polievky.
-Ženám nalievajú muži.
-Ak necháte na tanieri kúsok jedla, vyjadríte tým pohostinnosť hostiteľa.

Ruské mená
-Sú zložené z krstného mena, stredného mena, ktoré je odvodené z otcovho mena. U mužov ho tvorí  prípona -ovich, vich, u žien prípona –avna alebo – ovna. Celé meno končí priezviskom, ktoré je typické pre celú rodinu.
-Pri formálnych stretnutiach by sa mali používať všetky tri mená, pri menej formálnych možno vynechať priezvisko a pri blízkych rodinných a priateľských stretnutiach možno osloviť dotyčného len krstným menom.

Oblečenie
Muži by si mali na formálne príležitosti obliecť tmavé, dobre tvarované obleky. Rusi dbajú na kvalitnú obuv a celkový imidž. Na stretnutiach si nevyzliekajte sako, nevkladajte si ruky do vreciek – je to považované za mimoriadne drzé.

Ženy by sa mali obliecť konzervatívnejšie, vyhýbať sa trblietavému alebo krikľavému oblečeniu či doplnkom. Noste výhradne sukne, nie nohavice. Pri návšteve ruského ortodoxného kostola noste prikrývku hlavy – klobúk, čepiec, šatku.

Muži, ak ste pozvaní na večeru do ich príbytku, oblek môžete vymeniť za slušné tmavé nohavice a elegantnú košeľu bez viazanky

Vhodné správanie
Príďte vždy načas. Rusi často krát skúšajú vašu trpezlivosť tým, že mnohokrát meškajú, preto neočakávajte nijaké ospravedlnenie a nedohovárajte stretnutia na neskoršie hodiny. Spoločenské akcie sú uvoľnenejšie, návštevník môže meškať najviac 15 až 30 minút.

Rusi si viac vážia trpezlivosť ako presnosť, preto vydržia na rokovaniach sedieť i niekoľko hodín bez konkrétneho výsledku. Pripravte sa , že rokovania budú zdĺhavé. Nekompromisní Rusi považujú kompromis za prejav slabosti a preto odmietajú ustúpiť.

V Rusku vládnu konexie a lokálne vplyvy. Ak chcete robiť biznis v Rusku, základom je napojiť vzťahy s miestnymi – pomôžu darčeky, finančné dary, sponzorstvo.

Za drzé môžu považovať podávanie rúk s natiahnutými rukavičkami, ukazovanie podrážok svojich topánok, odmietnutie pozvania na drink alebo jedlo.

Darčeky
Nedarujte žlté kvety a ani darček pre ešte nenarodené dieťa, obe prinášajú nešťastie. Postačí fľaša vína alebo dobrého alkoholu, kytica kvetov alebo dezert. Rusi darčeky najprv odmietajú, stačí im vysvetliť, že ide len o malú pozornosť a dar príjmu.

Biznis
Rusi nepotrebujú na obchodovanie blízke a dlhodobé vzťahy, uzatvárajú i krátkodobé partnerstvá, avšak udržujú si priateľstvá s ľuďmi na vyšších postoch.

V obchodovaní a vo vzťahoch je dôležitá najmä úprimnosť a dôvera. Pred dôležitými stretnutiami je potrebné udržiavať kontakt – osobný, telefonický, emailový.

Účasť na rokovaní potvrďte ihneď po príjazde a následne i  deň pred stretnutím. Vyhnite sa prvému májovému týždňu – majú sviatky.

Buďte trpezliví, všetko bude trvať dlhšie, ako budete očakávať, stretnutia môžu byť dokonca zrušené len krátko pred ich začiatkom. Rokovanie nezačína vyjednávaním, ale spoznávaním sa a konverzovaním.

V Rusku si vážia vek, hodnosť a postavenie. Čas používajú ako taktiku. Nijaké rozhodnutie nie je konečné, pokým sa nepodpíše zmluva, preto sa nespoliehajte na včerajšie slová pri pohári vodky.

Netlačte na nich, verte, že sa to obráti proti vám. Je bežné, že ruský spoločník môže vybuchnúť od zlosti alebo odísť z kancelárie.

L.Z.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.