Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #3
 
Dnes je Streda, 30 Sep. 2020 · Dvojica #3
Spoločenská etiketa

Medzinárodná Business etiketa - Škandinávia


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 27 Jún 2011

Počet videní: 4688x

Ďalšie články užívateľa

Pojem Škandinávia označuje geografický región krajín Dánska, Nórska a Švédska, ktoré sú si podobné jazykovo a kultúrne. Z geografického hľadiska sa ku Škandinávii zaraďuje i Fínsko a Island, avšak tieto dva štáty sú kultúrne odlišné a majú s Nórskom, Dánskom a Švédskom menej spoločného.

Nórsko, Švédsko a Dánsko majú množstvo podobných zvyklostí a podobnú etiketu, vrátane toho, že sú silnými nezávislými národnými krajinami. Preto oslovujte Nórov Nórmi, Švédov Švédmi a Dánov Dánmi, vyhýbajte sa pojmom Škandinávia, Škandinávec. Na svoju domovinu sú náležite pyšní.

Ľudia sú rovnostárski, tolerantní, zväčša rezervovaní, praktickí, slušní a pokrokoví. Severské krajiny majú vysokú životnú úroveň a moderný spôsob života. Potrpia si na rovnoprávnosť vo všetkých oblastiach – vek, pohlavie, rasa, etnikum a podobne. Preto existuje tá istá etiketa pri správaní sa k mužom a k ženám. Avšak zvyky džentlmenov, ako otváranie dverí a odtiahnutie stoličky, sú stále vítané.

Zoznámenie a pozdravy
Pri zoznámení alebo formálnom stretnutí je bežné potriasť rukou mužom, ženám, deťom, a to i pri odchode. Je slušnejšie pozdraviť sa s každou osobou zvlášť, ako povedať kolektívne „dovidenia“. Očný kontakt pri pozdrave a pri komunikácii je dôležitý, znamená záujem a pozornosť. V Dánsku a v Nórsku sa ľudia vyhýbajú zdvorilostným otázkam typu „ako sa máš“. Škandinávci sú totiž v konverzácii priamočiarejší a stručnejší, vynechávajú všetky nadbytočné konverzačné „omáčky“ a „vaty“, ktoré nemajú pre nich nijaký zmysel.

Každý človek má právo na svoj osobný priestor, preto je objímanie, bozkávanie a dotýkanie sa záležitosťou len blízkych ľudí. Dôležitá je úcta starších, ktorí sa oslovujú čestnými titulmi a celým menom alebo priezviskom. Ak neviete ako na to, počkajte si na oslovenie od svojho hostiteľa.

Spoločenské zvyky
V Škandinávii je väčšina ľudí dochvíľna a precízna, preto od iných očakávajú to isté. Ak vás pozvú na obed, rokovanie, večierok alebo návštevu, príďte načas. Pri pozvaní na obed alebo večeru odíďte asi hodinu po konzumácii, ak vás poprosia, aby ste ešte chvíľu pobudli, zostaňte.

Pri návšteve prineste malý darček pre hostiteľov a ich deti. Sladkosti, pečivo alebo najlepšie darček pochádzajúci zo Slovenska  (krajiny, z ktorej pochádzate). Potešia sa najmä alkoholu , pretože ten je najmä v Nórsku a Švédsku veľmi drahý. Fľaša borovičky alebo domácej pálenky by ich pravdepodobne nadchla najviac.

O čom konverzovať? Nemusíte sa ničoho obávať, Nóri, Dáni a Švédi sú výborní rečníci, ktorí sa s vami úprimne porozprávajú na rôzne témy. Najviac ich zaujmete, ak budete pochvaľovať krásy ich regiónu, mesta a krajiny.

Oblečenie
Vsaďte na konzervatívnu eleganciu – tmavý oblek s hodvábnou kravatou a košeľou. Dámy, vyberajte si kostýmy  menej výrazných farieb alebo jednoduché šaty po kolená. Nevyberajte si nič blýskavé alebo trblietavé, či niečo príliš ženské. Rovnostárstvo narúšajú i drahé doplnky a šperky. V škandinávskych podnikoch len veľmi ťažko odlíšite obyčajného pracovníka od šéfa. Všetci sú si rovní.

Fínsko
Fíni patria skôr k nordickým národom ako k škandinávskym. Hovorí o tom aj ich jazyk, ktorý nemá germánsky pôvod, ale ugrofínsky.
S Fínmi rozprávajte pokojným, miernym tónom a nesnažte sa na seba pútať pozornosť. Neskáčte nikomu do reči, Fíni to nemajú radi. Ženy majú v pozdravoch prednosť. Najprv podajte ruku dáme, až potom pánovi.

Ak ste pozvaní na návštevu, darujte kvety, avšak nie bielej alebo žltej farby, tie sa používajú v pohrebníctve. Taktiež sa vyhýbajte párnym počtom a črepníkovým rastlinám. Pri návšteve domu nediskutujte o obchodovaní, ponúknite hostiteľovi alebo hostiteľke svoju pomoc s prípravou jedla a pred vchodom si vyzujte topánky.

Nesadajte si za stôl bez vyzvania. Jediné jedlo, ktoré môžete jesť bez príboru je chlieb a krevety. Pokúste sa zjesť celú porciu, Fíni nemajú radi plytvanie.
Fíni nepotrebujú pri obchodovaní kontakt tvárou v tvár, vyhovuje im emailová komunikácia. Radi si veci organizujú, preto majú väčšinou celý deň vopred naplánovaný. Na začatie obchodného partnerstva nepotrebujú dlhodobé vzťahy, avšak keď už začnú s niekým podnikať, rátajú s ním aj do budúcnosti. Hovoria to, čo si myslia, nie to, čo by ste chceli počuť.

Štýl obliekania je štýlový, ale konzervatívny (to znamená starý strih, nová značka). Muži by mali nosiť tmavé obleky a dámy nohavicové kostýmy alebo šaty.

Island
Islanďania dbajú o svoju vizáž a imidž, preto budú od vás očakávať štýlové a elegantné oblečenie. Ak sú Škandinávci a Fíni priamočiari, o Islanďanoch to platí dvojnásobne. Dávajte si pozor, aby ste sa neurazili, pre nich je otvorenosť prirodzená.

Milujú presnosť, preto príďte načas a v prípade oneskorenia svojmu spoločníkovi zavolajte a ospravedlňte sa.

Zaujímavosťou je, že len málo Islanďanov má svoje pravé priezvisko. Väčšinou je odvodené od mena otca, u mužov s príponou „son“ (syn) a u žien s príponou „dóttir“ (dcéra).

L.Z.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.