Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #5
 
Dnes je Pondelok, 25 Máj 2020 · Dvojica #5
Spoločenská etiketa

Medzinárodná Business etiketa - Španielsko


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 14 Júl 2011

Počet videní: 6410x

Ďalšie články užívateľa
Medzinárodná Business etiketa - Španielsko

Španielsko je konštitučnou monarchiou na čele s dedičným monarchom a dvojkomorovým parlamentom Cortes. Vyše 90 % všetkých obyvateľov sa hlási k rímskokatolíckemu vierovyznaniu. Španieli majú hneď štyri oficiálne jazyky – katalánčinu, galčinu, válenský a euskerský jazyk.

Hlavným mestom Španielska je Madrid, prevládajú tu horúce a jasné letá vo vnútrozemí, mierne a oblačné pozdĺž pobreží.

SPOLOČNOSŤ A KULTÚRA
-Pre Španielov je najdôležitejšia rodina. V minulosti pracovali rodinní príslušníci väčšinou spolu v rodinných firmách. Rodinkárstvo už nie je tak rozšírené a dôraz pri zamestnávaní sa kladie na vysokoškolské vzdelanie a osobné preferencie.
-Mnohé obchody sú počas poobedných hodín (13.30-16.30) zatvorené, aby sa mohli rodiny a priatelia spolu stretnúť a dať si siestu.
-V Španielsku bolo doposiaľ netradičné, ak bola žena podnikateľkou. Považovali dokonca za zvláštne, ak žena pracovala na svojej kariére, nebodaj stála na čele podniku.
-Táto mužská dominancia sa v Španielsku označuje slovom machismo. V súčasnosti sa dostáva machismo do úzadia. Rodové rozdelenie medzi mužom a ženou nie je už tak viditeľné a do popredia sa dostáva rovnosť oboch pohlaví. Negatívnymi dôsledkami je jedna z najnižších pôrodností v Európe a narúšanie pevných rodinných španielskych vzťahov.
-V Španielsku vládne pohoda. Ak budete náhodou meškať, nehrozí vám nijaké opovrhnutie ani trest.
-Vyhýbajte sa verejnej konfrontácii. Španieli neradi ukazujú verejnosti, že nemajú pravdu. Cítia sa potupene a ponížene.
-Španieli sú dôslední a všímajú si detaily. Takisto sú hrdí a neradi priznávajú, že niečomu nerozumejú. Preto hovorte pomaly a dbajte aj o reč tela a mimiku.
-Majú nižšiu hranicu svojho osobného priestoru. Sú prítulní a kamarátski. Nestráňte sa ich blízkosti a neodstupujte od nich, mohli by sa uraziť.

ZVYKY A ETIKETA

Business dress
-Obliekajú sa o čosi formálnejšie ako ostatní Európania. Potrpia si na dobrý vkus, farebné zladenie a bezchybný zjav. Páni by si mali zadovážiť kvalitný, dobre ušitý oblek s vhodnou viazankou.
-Španielski muži využívajú pestrejšiu paletu farieb a vzorov ako muži v iných krajinách. Treba sa avšak vyhýbať blýskavým a trblietavým látkam a krátkym nohaviciam. Ocenia i elegantné, kvalitné doplnky a šperky.
-To čo si môžu vo farbách a vzoroch dovoliť muži, pre ženy bohužiaľ neplatí. Dámska móda je konzervatívnejšia. Vhodný je nohavicový kostým, sukňový kostým alebo elegantné šaty s topánkami na vysokom opätku.
-Aj keď sa zúčastníte spoločenskej akcie s uvoľnenejším dress kódom, vyberajte si elegantný štýl a dokonalo sa upravte.
-V zime, ako všade v Európe, prevládajú tmavšie farby a ťažšie materiály. V lete svetlejšie farby a ľahké, vzdušné látky.

Pozdrav
-Muži sa zdravia jemným a rýchlym objatím, ženy objatím a bozkom na líce. Pri prvom stretnutí stačí obyčajné potrasenie rúk. Muži sa oslovujú slovom don, ženy pomenovaním dona a prvým alebo celým menom.
-Svojich španielskych spolupracovníkov a kamarátov potešíte španielskym pozdravom. Buenos días znamená dobrý deň a používa sa do druhej hodiny poobede, Buenos tardes znamená niečo ako dobrý večer a používa sa po druhej hodine.
-Je slušné pozdraviť sa i vrátnikom, strážnikom a ľuďom , ktorých stretnete v kancelárii.
-Dovidenia sa po španielsky povie Hasta luego alebo Adiós.

Dary
-Pri návšteve obdarujte hostiteľov čokoládou, pečivom, koláčom alebo fľašou vína, brandy či likéru. Nezabudnite ani na darček pre deti.

Stolovanie
-Pre Španielsko doslova platí, že biznis ide cez žalúdok. Je viac ako pravdepodobné, že so svojím obchodným partnerom budete raňajkovať, obedovať i večerať zároveň. Večera sa podáva až okolo deviatej, dovtedy budete mať čas na oddych. Taktiež sa pripravte na to, že väčšina reštaurácií a kaviarní je otvorená až po jedenástej hodine.
-V rámci stolovania platí kontinentálna etiketa.
-Nesadajte si, pokým vás hostiteľ neusadí, konzumáciu začína prvý hostiteľ alebo najvážnejší či najstarší hosť.
-Neopierajte sa lakťami o stôl, pri jedení používajte príbor, rukami sa nekonzumuje ani ovocie a zelenina.
-Udržujte vaše ruky nad stolom. Je drzé a neslušné, ak svoje ruky schovávate pod stôl.
-Ak dojete, položte príbor na tanier vedľa seba hrotmi nahor, s rúčkami smerujúcimi napravo.

STRETNUTIE A KOMUNIKÁCIA
-Pracovné vzťahy sú založené na osobných vzťahoch a dôvere, preto je pre Španielov dôležitý osobný kontakt, komunikácia a priateľstvo aj v biznis svete. Ak raz začnete s niekým obchodovať, bude to partnerstvo na celý život.
-Počas rokovaní sa nevyhnete chaosu a skákaniu si do reči. Ľudia sú tam veľmi temperamentní a výbušní.
-Obchodníci, a nielen oni, si na svojom partnerovi všímajú najmä jeho charakter a spôsob, akým sa prezentuje.
-Spoločenský status a postavenie sú veľmi dôležité. Spolupracujte preto s niekým s rovnakým postavením a takisto podobnou náturou, biznis pôjde ľahšie a rýchlejšie.
-Konečné rozhodnutie zostáva na vrcholnom manažmente firmy. Španielsko je hierarchická krajina. S osobou, ktorá konečné rozhodnutie urobila, sa nemusíte nikdy stretnúť.
-Pred samotným podpísaním zmluvy sa musí dosiahnuť obojstranná ústna dohoda.
-Stretnutie si neplánujte na august, je to typický prázdninový a dovolenkový mesiac. Taktiež sa vyhýbajte piatku a dňom, ktoré predchádzajú alebo nasledujú po sviatkoch.

L.Z.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.