Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #1
 
Dnes je Piatok, 10 Júl 2020 · Dvojica #1
Spoločenská etiketa

Medzinárodná Business etiketa - U.S.A.


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 20 Jan. 2010

Počet videní: 5756x

Ďalšie články užívateľa
Medzinárodná Business etiketa - U.S.A.

USA alebo i „krajina možností“ je z oboch strán obkolesené oceánom , z východnej strany Atlantickým a zo západnej Tichým. Susedí zo severnej strany s Kanadou a z juhu s Mexikom. Hlavným mestom puritánskej federácie je dobre známe Washington DC.

FAKTY

Približne z 300 miliónov obyvateľov tvoria Afroameričania necelých13 percent, imigranti z Ázie, Indie, z ostrovov v Tichom oceánenecelých 5 percent a len 1 percento prislúcha pôvodnému indiánskemu alebo eskimáckemu obyvateľstvu.Spojené štáty americké inklinujú, čo sa náboženstva týka, ku kresťanským tradíciám, pričom viac ako polovica Američanov sa hlási k protestantom a  jedna pätina ku katolíkom. Nájdeme tu i Mormónov, Židov, Moslimov a samozrejme i neveriacich.

JAZYK

Napriek tomu, že USA nemá svoj oficiálny jazyk , vyše 80 percent populácie hovorí po anglicky. Tzv. americká angličtina je anglickým dialektom a medzi týmito dvoma jazykmi sa prirodzene nájdu i mnohé rozdiely. Bude preto vhodné, ak si niektoré business výrazy vyhľadáte i v americkej angličtine, aby ste predišli možným komunikačným nedorozumeniam.

AMERICKÁ SPOLOČNOSŤ A KULTÚRA

V prvom rade je veľmi rozličná, čo je výsledok praktickej neexistencie amerického národa ako historicky vyvíjajúceho sa etnika. Americký národ tvoria prisťahovalci z Európy ( Angličania, Škóti, Íri, Nemci, Taliani…), Austrálie a Nového Zélandu, Afriky a Ázie. I napriek tomu, že sa tu miešajú rôzne kultúry, niekoľko storočným vývojom sa vytvorila i špecifická americká kultúra.

priateľskosť a neformálnosť
ľudia sú milí, priateľskí, otvorení, bežne sa prihovárajú iným ľuďom, hovoria priamo k veci, čo niektorým cudzincom môže pripadať i trochu drzé. Hovorte s nimi priamo a úprimne. Snažte sa najrýchlejšie dostať k meritu veci a neobiehajte okolo horúcej kaše.

čas ako dôležitá veličina
o Američanoch je známe, že čas má u nich hodnotu peňazí. Je veľmi dôležité, aby človek prišiel na dohodnutú schôdzku včas. Ako náhle je niekto nedochvíľny, zaškatuľkujú ho medzi nezodpovedných a nespoľahlivých ľudí. Budú sa zaujímať i o to, ako trávite svoj voľný čas, preto si odpoveď na túto otázku veľmi dobre premyslite. Taktiež sa vyhýbajte zbytočným rečiam, ktoré sa rozhovoru v podstate ani týkajú

AMERICKÉ ZVYKY A ETIKETA

Američania sa uspokoja s používaním krstných mien, čo však neznamená, že si nepotrpia na taktnom vystupovaní. Krstné meno používajte len v tom prípade, ak sa Vám človek týmto menom predstavil, alebo ak na tom trvá, ak nie oslovujte i s titulom a priezviskom. Pri pozdrave stačí milý ale nenútený úsmev, slovíčko „hello“, podanie si rúk a priamy očný kontakt.

Hello,Martin!
Američania sa uspokoja s používaním krstných mien, čo však neznamená, že si nepotrpia na taktnom vystupovaní. Krstné meno používajte len v tom prípade, ak sa Vám človek týmto menom predstavil, alebo ak na tom trvá, ak nie oslovujte i s titulom a priezviskom. Pri pozdrave stačí milý ale nenútený úsmev, slovíčko „hello“, podanie si rúk a priamy očný kontakt.

darčeky
ak ste boli pozvaný/í k obyvateľom USA na večeru alebo obed do jeho domu, prineste zo sebou fľašu vína, balík cukroviniek alebo čokoládu ako prejav slušnosti

americké stolovanie
Američania sa radi stretávajú vo svojich príbytkoch, reštauráciách, alebo na svojich dvorčekoch tzv. backyards . môžete byť pozvaný/í ako i na luxusnú večeru, tak i na gril párty a piknik v parku. Ako sme si už povedali, v USA si potrpia na dochvíľnosť, preto na eventy nemeškajte viac ako 10 minút. V prípade väčšej udalosti ako je ples, máte polhodinku k dobru.
stolovanie v USA je považované za uvoľnenejšie v porovnaní s ostatnými krajinami.
vidličku držíte v pravej ruke hrotmi dole a napichujete jedlo, ak používate i príborový nôž na krájanie potravy, preložíte si jednoducho vidličku do ľavej ruky, odkrojíte kúsok z jedla a pokračujete v jedení s vidličkou v pravej ruke. Nikoho avšak neurazí európsky spôsob narábania s príborom.
pri prerušení konzumácie prekrížte nožík s vidličkou na vrchu
pri ukončení konzumácie položte príbor vedľa seba po pravej strane taniera
ponúkané nápoje a jedlá, môžete bez zbytočného vysvetlenia odmietnuť
platí typicky rodinný štýl servírovania jedál, každý si môže z veľkých jedálenských vozíkov vybrať čokoľvek a mnohé jedlá sa dokonca konzumujú rukami bez použitia príboru.

čomu sa vyhnúť
-nesadajte si, pokiaľ Vás k tomu nevyzvú
-nezačnite jesť, pokiaľ s tým nezačne Váš hosť
-nepodopierajte sa o lakte položené na stole
-nezabudnite si do lona rozprestrieť obrúsok hneď, ako si sadnete

BUSINESS DRESS

oblečenie závisí aj od regiónu, dňa v týždni a oblasti podnikania. Platí, že východná oblasť je o dosť formálnejšia ako západná.
ľudia z exekutívy sa obliekajú podľa oblasti, ktorú idú navštíviť, pričom piatky sú v USA známe ako dni ležérnosti a pracovníci IT sa obliekajú ležérne vždy.
na prvé stretnutia sa avšak oblečte konzervatívnejšie, zaujmete ako dôveryhodný spolupracovník
pre ženy sú vhodné pracovné nohavicové alebo sukňové kostýmy alebo konzervatívne šaty v slonovinovej, tmavomodrej alebo sivej farbe
páni by si mali obliecť pracovný oblek (viazanka, tmavý – čierny, tmavomodrý, šedý – oblek, biela alebo pri menej formálnych stretnutiach bledomodrá košeľa)
v teplejších oblastiach platia menej formálne požiadavky na business oblečenie
oblečenie má byť samozrejme čisté a upravené

KOMUNIKÁCIA

-v mnohých pracovných záležitostiach, ktoré by vyžadovali osobné stretnutie, uprednostňujú Američania telefónny kontakt, nie je pre nich dôležité spoznať svojho partnera osobne.

STRETNUTIE

-ako sme už niekoľkokrát zvýrazňovali, Američania sú presní a dochvíľni a budú to vyžadovať i od Vás, najmä ak idete na stretnutie so Severanmi a obyvateľmi stredných štátov.
samotné stretnutie môže vyzerať uvoľnene, ale pozor, Američania berú všetko vážne
pri prezentácii sa sústreďte na fakty, čísla a štatistiky, to sú veci, o ktoré sa najviac zaujímajú
na konci rátajte so sumárom celého stretnutia o prijatých alebo odmietnutých rozhodnutiach a zoznam ďalších krokoch spoločného obchodu.
prvé stretnutie môže prejsť veľmi rýchlo, Američania sa totiž nesnažia o vytvorenie vzťahu, ide im v prvom rade o podpísanie zmluvy, o vytvorenie spoločných podmienok, vzťah si začnú vytvárať až postupom času.
business kartičky sa vymieňajú pri predstavovaní sa
keďže je v mnohých miestach zakázané fajčiť, a Váš kolega môže patriť k nefajčiarom, slušne sa spýtajte, či môžete fajčiť v priebehu stretnutia

L.Z.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.