Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #6
 
Dnes je Pondelok, 14 Okt. 2019 · Dvojica #6
Nezatriedené

Milia a Noria, odrody na ktoré môže byť Slovač právom hrdá.


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 8 Dec. 2016

Počet videní: 1435x

Ďalšie články užívateľa
Galéria obrázkov
Pivnica Chateau Ruban
Viac obrázkov
Milia a Noria, odrody na ktoré môže byť Slovač právom hrdá.

Medzi poklady slovenského vinohradníctva patria i vzácne odrody Milia a Noria. Tieto vinné révy boli vyšľachtené špeciálne do podmienok povestného vinárskeho kraja Strekov a hoci k ich znovuobjaveniu došlo len nedávno a nájdeme ich vysadené na sotva troch hektároch zeme, už teraz zbierajú pochvaly na najvyššej úrovni doma i v zahraničí. Pozrime sa im spoločne na koreň.

Mladé vinárstva chrániace tradíciu
Na ich znovuobjavení má veľkú zásluhu ani nie päťročné vinárstvo Château Rúbaň z rovnomennej juhoslovenskej dedinky Rúbaň. To sa okrem výroby tradičných bielych, červených a ružových vín, taktiež hroznovice, rozhodlo venovať aj takmer zabudnutým odrodám. Treba povedať, že vďaka tomuto počinu bol trh s vínom obohatený o zaujímavé a kvalitné raritky. Poďme si ich predstaviť.

Charakteristiky
Milia a Noria sa pestujú iba na malej ploche, na približne troch hektároch pôdy. Keď sa na ne pozrieme ako na rastliny, zistíme, že tvar a stavba sa na pohľad nijako zvlášť nelíšia od ostatých odrôd. Ich výnimočnosť sa prejavuje až vo finálnom produkte.
Milia a Noria boli podobne (ako ďalšia vzácna strekovská odroda Svoj sen) vyšľachtené na Slovensku. To znamená, že dokážu dozrievať s ohľadom na naše, nie vždy ideálne, klimatické podmienky.
Milia bola vykrížená z Müllera-Thurgau a Tramínu červeného. Možno od nej očakávať charakteristickú jemnú arómu. Je korenistá, extraktívna, s príjemnými jemnými kyselinami.
Noria je zase krížencom Rizlingu rýnskeho a Semillonu. Typická je jej sviežosť a výrazný odrodový charakter. Vysoký obsah kyselín si udržuje veľmi dlho, čo v ideálnych ročníkoch zabezpečuje dozrievanie hrozna do vysokého prívlastku.

Kým vo vôni Milie je bežne citeľné exotické, tropické ovocie, v Norii badať vôňu po broskyniach.

Ideálne kombinácie
Spracovanie týchto odrôd sa taktiež nijako zvlášť nelíši od bežných postupov. Milia i Noria sa spracovávajú reduktívne, s kvasením pri nízkych teplotách, aby sa uchovala aromatika.
Z Millie sa väčšinou robí polosladké víno, preto je vhodné párovať novošľachtenca so sladkými jedlami, dezertmi a ovocnými šalátmi.
Noria, pre spomínaný vyšší obsah kyselín, harmonizuje skôr s jedlom, ktoré sa pripravuje napríklad z rýb alebo výraznejšej zeleniny: petržlenu, paštrnákového pyré.

Degustovanie
Skutočným zážitkom je ochutnávka týchto odrôd priamo na mieste, kde ich príbeh vznikol. Vo vinárstve, ktoré je ich najväčším propagátorom. Takže, ak máte s priateľmi chuť na víkendovú degustáciu, so všetkým, čo k tomu patrí, teda s kvalitným jedlom a ubytovaním, neváhajte a vyberte sa rovno do vinárstva v Rúbani. Ak si chcete otvoriť svoju fľašu v pohodlí domova, stačí sa popozerať, ktorá z partnerských predajní a vinární je vám najbližšie. Zoznam vinoték nájdete webovej stránke vinárstva.

Komentáre (1)
  • avatar

    Pekny clanok :D

    23. Jan. 2017 - 22:15 pridal Jazuuu
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.