Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #7
 
Dnes je Streda, 27 Máj 2020 · Dvojica #7
Tovaroznalectvokáva

O kávovníku a premene plodov na kávu ako ju poznáme


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 18 Mar. 2015

Počet videní: 1188x

Ďalšie články užívateľa
O kávovníku a premene plodov na kávu ako ju poznáme

Exotický kávovník patrí do čeľade Rubiacee, rodu Coffea, ktorý zahŕňa rôzne druhy (poznáme ich približne 60).

Exotický kávovník patrí do čeľade Rubiacee, rodu Coffea, ktorý zahŕňa rôzne druhy (poznáme ich približne 60). Zaujímavé je, že len dva z nich sa pestujú a predávajú, a to Coffea Arabica a Coffea Canephora, známa aj ako Robusta. Vo voľnej prírode dokáže vyrásť až do výšky od troch do pätnástich metrov, no pre zjednodušenie zberu úrody sa ju pestovatelia snažia udržať vo výške nižšej ako tri metre. Sadenice kávovníka potrebujú obvykle veľké množstvo vody, obzvlášť v období rastu.

Veľkosť úrody závisí od podnebia – tropické podnebie, kde nedochádza k veľkým klimatickým výkyvom, poskytuje kávovníku najlepšie podmienky.
Plod je zelený, oválny s kôstkou. Počas dozrievania mení farbu zo zelenej na jasne červenú alebo žltú čo značí, že plod je už zrelý, a svojou farebnosťou trochu pripomína divoké čerešne – preto sa tak aj nazývajú.

Hlavné zložky kávy:
Kofeín: Bol objavený na začiatku devätnásteho storočia, patrí do skupiny alkaloidov a je asi najznámejším prvkom kávy. Je to práve tá zložka, vďaka ktorej chutí káva horko. Percentuálna hodnota kofeínu sa mení podľa druhu kávy – Arabica alebo Robusta – a nestráca sa pri pražení.
Minerály: hlavný prvkom je draslík, ale obsahuje aj malé množstvo vápnika a horčíka.
Proteíny: praženie čiastočne proteíny vysušuje a z časti mení na hnedú zložku nazývanú „melanoidines“
Aminokyseliny: pri pražení sa uvoľňujú a uniká z nich oxid uhličitý, postupne počas tohto procesu vytvárajú aromatické zložky
Tuk: Táto zložka je zastúpená predovšetkým v kávových olejoch, ktoré sa nachádzajú vo vnútri zrnka .Vonkajšia časť zrnka obsahuje aj nepatrné množstvo vosku.
Sacharidy: prispievajú k tvorbe hnedého pigmentu (melanoidín a karamel). Sú zastúpené sacharózou (vo vode rozpustnou) a hlavne celulózou (nerozpustnou vo vode). Predovšetkým sacharóza spolu s aminokyselinami, organickými kyselinami a trigonelínom vyvárajú špecifickú vôňu pri pražení kávových zrniek. Zároveň však vytvárajú aj tisícky prchavých zložiek kávy
Voda: percentuálne množstvo obsiahnuté v zelenej káve sa odparovaní počas praženia zníži iba na približne 1% kávového zrna.
Karbohydráty: prispievajú k tvorbe hnedého pigmentu (melanoidín a karamel). Sú zastúpené sacharózou (rozpúšťa sa vo vode) a hlavne celulózou (nerozpustná vo vode). Predovšetkým sacharóza spolu s amino kyselinami, organickými kyselinami a trigonelínom vyvárajú špecifickú vôňu pri pražení kávových zrniek.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.