Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #2
 
Dnes je Sobota, 11 Júl 2020 · Dvojica #2
Tovaroznalectvokáva

Počiatok kávy a jej rozšírenie do sveta


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 18 Mar. 2015

Počet videní: 1028x

Ďalšie články užívateľa
Počiatok kávy a jej rozšírenie do sveta

Bolo to práve v oriente, kde sa káva stála veľmi obľúbenou vo všetkých spoločenských triedach.

Bolo to práve v oriente, kde sa káva stála veľmi obľúbenou vo všetkých spoločenských triedach. Vo viacerých Arabských legendách sa spomína tento záhadný čierny a horký nápoj a jeho povzbudivé účinky. Avšak je to len tristo rokov, čo sa káva objavila aj na západe. Zatiaľ čo objavenie praženia kávy je úplnou náhodou, meno pochádza z rastlinky, na ktorej káva rastie z regiónu Etiópe, Kaffa.
Tu začala káva svoju dlhú púť, ktorá pokračovala cez Yemen a za krátko sa rozšírila do Arábie a Egypta, kde sa stala bežnou súčasťou každodenného života.

Po tom, ako v 16-tom storočí spevneli obchodné vzťahy medzi Východom a Západom, začal obchod s kávou medzi novým a starým svetom prekvitať. Trvalo však skoro 200 rokov, než sa dynamický trh zmenil na stabilný. V podstate až v roku 1960 sa na trhu presadili Holanďania a vytlačili tak Arábiu z prvého miesta v produkcii kávy. Práve tu sa behom niekoľkých rokov rozvinul Európsky trh s kávou.
Pre kávovník je rok 1703 prelomový, vtedy ju totiž priniesli do Strednej a Južnej Ameriky ako súčasť kolonizácie. V roku 1723 Holanďania a Francúzi vyviezli kávovník aj na Jávu a neskôr aj na ostrov Martinique. Naďalej však Brazília – dnešný najväčší pestovateľ a výrobca kávy- ostáva pozemským kávovým rajom.

Napriek Africkým koreňom káva zažila svoj najväčší rozkvet v Strednej a Južnej Amerike. Návrat kávy do svojej domoviny sa konal len nedávno, až po Prvej Svetovej vojne, vďaka Britom, ktorí nanovo podnietili pestovanie kávy v Strednej Afrike – na mieste, kde to všetko kedysi dávno začalo.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.