Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #2
 
Dnes je Štvrtok, 17 Okt. 2019 · Dvojica #2
Spoločenská etiketa

Prestieranie stolu,príboru a pohárov


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 15 Nov. 2009

Počet videní: 9501x

Ďalšie články užívateľa

Keď už máte naliate a čakáte na príchod prvého chodu, nech je tento chod akýkoľvek, mali by ste sa oboznámiť s prestieraním stolu. Najmä ak je slávnostné s niekoľkými pohárikmi, viacerými druhmi príboru a obrúskami. Je veľmi dôležité vedieť s nimi správne narábať.

Obrúsok
Na stole nájdeme dva typy obrúsku. Pre každého zúčastneného jeden papierový a jeden látkový. Papierový nechávame počas konzumácie ležať po ľavej strane. Látkový obrúsok si položíme na stehná (v najluxusnejších podnikoch to za nás spraví obsluha ). V nijakom prípade si ho nezasúvame za košeľu, ako to môžme vidieť v niektorých filmoch. Takto pripevnený obrúsok vyzerá smiešne. Látkový obrúsok slúži na ochranu oblečenia pred nežiaducimi nehodami v podobe padajúcich kúskov pokrmu, na utieranie rúk a takisto i úst. Na ústa je avšak vhodnejší obrúsok papierový.
Zatiaľ čo papierový obrúsok odkladáme po konzumácii do taniera, látkový zložíme špinavou časťou dovnútra a položíme ho vedľa taniera. O ostatné sa postará obsluha.

Taniere
Mnohí z Vás mali už určite možnosť si všimnúť veľké podkladové taniere, ktoré zostávajú na stole počas celej ceremónie. Nazývajú sa klubové, sú prekryté papierovým obrúskom a slúžia ako podtaniere pre ďalšie taniere, na ktorých sa servírujú jedlá. Týmito jedlami sú predkrm (studený či teplý) vždy na dezertnom tanieriku, polievka v hlbokom tanieri, hlavné jedlo na najväčšom tanieri, dezert, syr alebo ovocie na dezertnom tanieri a múčnik na menšom múčnikovom tanieriku. Po ľavej strane sa môže nachádzať menší tanierik s pečivom a počas podávania polievky bujón v miske na podšálke.

Príbor
Na každý chod používame iný príbor, takže počet príborov sa mení podľa počtu chodov. Ak sa nachádzate v luxusnejšej reštaurácii, kde sa na vás usmieva viac druhov príborov, ako ste zvyknutí, nerobte paniku. Vždy začnite s príborom, ktorý je najvzdialenejšie od Vášho taniera. Jeden chod sa vždy rovná jednému z príborov. Šalátová lyžička je na ľavej strane, najďalej od taniera, po nej nasleduje vidlička na hlavné jedlo. Polievková lyžička je posledná na pravej strane, po nej nasleduje šalátový nôž a nôž na hlavné jedlo. Nad tanierom býva umiestnená lyžička a vidlička na dezert. Vidličku aj nôž držíme ako ceruzku, zápästie by sa nemalo dotýkať stola.

Klasické menu sa skladá z ôsmych chodov, a to zo studeného predkrmu, teplého predkrmu alebo polievky, pečiva, šalátu, rybacieho chodu, sorbetu, hlavného mäsitého chodu, dezertu alebo ovocia a syru. V tomto prípade je na stole príboru ešte viac. Na osobitom tanieriku je pečivo s nožíkom na maslo, okolo podkladového taniera je z kraja poukladaný príbor na studený predkrm, lyžička na polievku, ďalej vidlička na šalát naľavo, špeciálny nôž na rybí pokrm napravo a príbor na hlavné mäsité jedlo. Dezertná vidlička s lyžičkou sú položené nad tanierom. K exotickým jedlám sa používa nôž na kaviár, klieštiky na slimákov a vidlička na raka, špeciálny príbor na ustrice, a iné. V tomto prípade dostanete príbor od obsluhy až pred servírovaním pokrmu. Ak chcete konzumáciu prerušiť alebo si dať od jedla malú prestávku, prekrížte na tanieri špičku noža v záhybe vidličky. Ak ste s konzumáciou skončili, priložte k vidličke ostrie noža tak, aby spolu vytvárali pozíciu „štvrtá hodina“.

Poháre
Rada pohárov je usporiadaná tak ako príbor – podľa poradia, v akom nápoje pijeme. Zľava pohár na vodu, ďalej pohár na biele víno, červené víno a nakoniec pohár na sekt alebo dezertné víno. Poháre držíme vždy zásadne za stopku, aby sme ich nezašpinili a  udržiavali teplotu nápoja.
Klasický postup pri podávaní nápojov sa začína aperitívom (kokteil, sekt, cherry, šampanské). Pohárik na aperitív nikdy na stole nenájdeme, pretože sa v prípade spoločenskej udalosti podáva už pred vstupom alebo až po objednávke, pričom tvar a veľkosť pohára závisí od vybratého druhu aperitívu. Biele víno sa podáva chladené a vždy k predkrmu, k hlavnému jedlu patrí ťažšie červené a na lepšie trávenie sa po hlavnom jedle pripíja digestivom (koňak, likér, whisky…). K dezertu patrí káva, presso alebo kapučíno servírované v malých šálkach na podšálke.
L.Z.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.