Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #2
 
Dnes je Piatok, 29 Máj 2020 · Dvojica #2
Tovaroznalectvoćaj

Roibos ( rooibos ) červený čaj - nečaj


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 8 Apr. 2015

Počet videní: 1081x

Ďalšie články užívateľa
Roibos ( rooibos ) červený čaj - nečaj

V preklade červený ker nepochádza z listov čajovníka, ale z juhoafrickej rastliny Aspalathus linearis, preto sa o tomto nápoji hovorí ako o „nečaji“. Zatiaľ čo domorodci si mohli roiboos vo svojom kraji vychutnávať už koncom 18. storočia, do ostatných častí sveta sa dostal až počas druhej svetovej vojny.

Červená farba vzniká až počas prípravy a následnej fermentácie predtým zeleného kra. Po fermentácii sa zmes suší na slnku, sterilizuje sa, dosušuje, až nakoniec balí do balíkov určených na výzvoz.

Zatiaľ čo domorodci si mohli roiboos vo svojom kraji vychutnávať už koncom 18. storočia, do ostatných častí sveta sa dostal až počas druhej svetovej vojny. Roiboos , keďže sa nevyrába z čajovníka, neobsahuje žiadny kofeín a aj napriek tomu je plný životodarnej energie. Povzbudzuje myseľ i telo. Je vhodný i pre deti a dojčiace matky. Tlmí stavy depresie a úzkosti, má antistresové
a protineurotické účinky, obsahuje veľa vitamínu C a niekoľko stopových prvkov ako draslík, vápnik, železo, atď. Zlepšuje trávenie, pôsobí proti nadváhe a má močopudné účinky. Znižuje reakcie na alergény, lieči ekzémy a iné poruchy pokožky. Odporúča sa piť pri chorobách pečene, zápche a imunitných ochoreniach a vďaka flavonoidom v ňom obsiahnutých znižuje riziko rakovinových ochorení.

Môžete ho zakúpiť sypaný alebo vrecúškový s rôznymi príchuťami. Zalieva sa 90 stupňovou teplotou a lúhuje sa od 3 do 5 minút. Keďže nejde o pravý čaj, nemusíte sa obávať zhorknutia . Dochuťte si ho medom, citrónom alebo si vychutnajte jeho prirodzenú chuť.

L.Z.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.