Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #1
 
Dnes je Nedeľa, 19 Jan. 2020 · Dvojica #1
Tovaroznalectvokáva

Spotreba kávy vo svete


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 26 Feb. 2015

Počet videní: 1178x

Ďalšie články užívateľa
Spotreba kávy vo svete

Celosvetovo známym klišé je, že prvé miesto ako „kávičkári“ obsadili jednoznačne Taliani.

Spotreba kávy vo svete (Taliansko):
Celosvetovo známym klišé je, že prvé miesto ako „kávičkári“ obsadili jednoznačne Taliani.. Postačí nám prezrieť si štatistiky spotreby kávy v iných Európskych krajinách, podľa ktorých sa Taliansko radí až za Škandinávske krajiny, Holandsko, Dánsko, Nemecko, Rakúsko, Belgicko, Francúzsko a dokonca aj Švajčiarsko.
Treba vziať do úvahy fakt, že chuť kávy a spôsob prípravy sa mení od krajiny ku krajine. Pokiaľ by sme sa vybrali na pomyselnú púť so začiatkom v Severnej Európe, zistili by sme, že klasická zmes sa skladá z druhu Arabica a k príprave nápoja sa často využíva lúhovanie a filtrácia.

Výsledkom je aromatická a výborná káva, ktorá sa pije hlavne počas hlavných denných jedál, ale takisto aj ako jemný nápoj kedykoľvek počas dňa. Čím sa presunieme ďalej na juh, budeme mať možnosť nájsť v zmesi viac zŕn kávy Robusta, ktoré robia kávu plnšou a čokoládovejšou. Ochutnať kávu, ktorá prechádza dlhším procesom praženia je pripravovaná za pomoci espresso strojov. Nie je však vhodná na popíjanie počas jedla, ale ideálne je piť ju hneď ráno na „na prebratie“, po obede alebo pri zvláštnych príležitostiach počas dňa, no zakaždým len malý pohárik. Vďaka týmto tradíciám sa v Taliansku v skutočnosti vypije menej kávy ako v iných krajinách v Severnej Európe, aj napriek tomu, že Taliani vypijú veľké množstvo šálok kávy, sú to ale šálky celkom maličké.
Domácnosti jednoznačne predstavujú „kráľovstvá“ kávy. 70% kávy pijú práve doma a len 30% si Taliani užívajú mimo domova. Podľa štatistík v slnečnom Taliansku uprednostňujú kávičku hlavne ráno a po obede. Spotreba k večeru a po večeri očividne klesá. Obe pohlavia, muži aj ženy vypijú bez rozdielu rovnaké množstvo kávy, každý deň približne 2 až 3 šálky. S pribúdajúcim vekom spotreba kávy narastá.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.