Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #6
 
Dnes je Štvrtok, 5 Aug. 2021 · Dvojica #6

Pod bratislavskou Hlavnou stanicou pražia kávu z Etiópie


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 24 Okt. 2012

Počet videní: 3197x

Ďalšie články užívateľa
Galéria obrázkov

Pod bratislavskou Hlavnou stanicou pražia kávu z Etiópie

Dobšinského ulica pod stanicou už zdialky rozvoniava kávou. Málokto však vie, že tu sídli pražiareň kávy Samay Coffee, ktorá bola založená v roku 2010. Odvtedy do slovenských obchodov a kaviarní prichádza táto čerstvo pražená káva najmä z Etiópie, ale aj zo strednej a južnej Ameriky.

Samay Coffee pražiareň pripravuje nie je len kvalitnú kávu, ale ako jediný na celom Slovensku praží kávu so značkou Fair Trade. Na každý kilogram kúpenej Fair Trade kávy Samay hradí farmárskej komunite prémiu, ktorú môže použiť na rozvoj miestnych životných podmienok. V chudobných pestovateľských kávových regiónoch na celom svete môžu teraz chodiť mnohé deti do školy a mnohé, ktoré ochorejú dostanú potrebnú liečbu v ošetrovniach, práve vďaka podpore a financovaniu zo sociálnych rozvojových prémií v rámci Fair Trade spolupráce. Viac na webe: samaycoffee.com

Každodennej dokonalej šálke kávy, ktorú si zo zŕn pražených v Samay Coffee, urobíte, predchádza dlhý proces. Pri vhodnom zvolení teplôt a času praženia je možné urobiť zo šálky takto upraženej kávy ozajstnú lahôdku. Ale nemyslite si, že pražič je kúzelník. Už surovina, teda zelená káva, musí mať určitú kvalitu. Zrná majú byť pekne tvarované, približne rovnakej velkosti, spoločnej svetlohnedo-zelenkavej farby. Tmavosť zelenej kávy závisí od spracovania, tie svetlejšie sa spracovali mokrým spôsobom, tmavšie suchým.

Pri suchom variante, tzv. východoindickom spracovaní, sa čerstvé bobule položia na kamenné podlahy a dva až tri týždne sa za pravidelného prehrabávania, ktoré má zabrániť kvaseniu a fermentácii, sušia na slnku. Pri mokrej metóde, ktorá je síce nákladnejšia, zato však dokáže lepšie zachovať kvalitu kávových zŕn, sa používa špeciálny stroj, ktorý z bobúľ odstráni vonkajšiu dužinu. Tým vznikne zlisovaná káva, ktorá sa v ďalšom stupni spracovania fermentuje (kvasí), to znamená, že sa enzymaticky uvoľňuje zvyšná lepkavá vrstva, ktorá pokrýva pergamenovou šupkou obalené semeno. Takto upravené semená sa ďalej sušia na slnku a lúpu sa až na zelené zrno. Vypestovanie, spracovanie a dodanie suroviny, teda zelenej kávy, do pražiarne prebehne na základe pražičovho výberu zo vzoriek od dodávateľa. Tie pražič pred samotnou kúpou väčšieho množstva zelenej kávy najprv upraží, pomelie a degustuje. Degustácia, nazývaná aj cupping, može prebiehať niekoľko dní v závislosti od počtu upražených vzoriek. Každá je pripravená iným spôsobom, raz svetlejšia, raz tmavšia.
Pri zistovaní kvalitatívnych vlastností kávy sa prihliada najmä na arómu, chuť, plnosť tela kávy, kyslosť či konečná lahodnosť a vyváženosť chutí. Bodovací systém umožní po cuppingu pražičovi zistiť, ako nastaviť spôsob praženia pre konkrétnu odrodu. „Niekedy minieme 60- kilové vrece kávy, kým určíme, aká má byť teplota v ktorej minúte praženia,“ hovorí pražič.

Pred pražením sa musí pražička rozohriať na teplotu približne 180°C. Stroj na praženie je vlastne malou miešačkou, kde sa káva točí v bubne, aby sa nespálila. Bubon je zospodu ohrievaný horákmi a vnútri prebieha samotné praženie. Zrná počas praženia menia farbu z bledozelenej na hnedú. Pražiar zrná neustále kontroluje – vždy niekoľko z nich vyberie a zisťuje akú majú farbu, tvar, či stupeň olejovitosti povrchu zrna. Ten je sposobený tzv. „vypotením kávy“. Zrná sa postupne zväčšujú a nakoniec počuť z bubna pukanie ako pri príprave pukancov.

Vo chvíli, keď je káva upražená, je nutné ju čím skôr vypustiť z bubna do chladiča, čo je vlastne veľký vysávač odsávajúcí horúci vzduch preč. Kávu je potrebné schladiť do približne 4 minút aby si zachovala všetky vlastnosti. Ochladnutá káva sa okamžite váži a balí do špeciálnych sáčkov s jednostranne priepustným filtrom. Ten zabezpečí, že plyny, ktoré káva krátky čas po zabalení vypúšťa, sú bezpečne odvedené zo sáčku von, ale dnu do balenia sa nedostane vzduch.

„Kávu pražíme vždy až po objednávke, to znamená, že k zákazníkovi sa dostane maximálne čerstvá,“ vraví pražič Samay Coffee. A špeciálne balenie zaručuje, že ked ju doma otvoríte, aróma čerstvo upraženej kávy Vám prevonia celý byt.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.