Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #6
 
Dnes je Štvrtok, 5 Aug. 2021 · Dvojica #6

Pozývame do novej Japonskej reštaurácie v Bratislave


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 29 Mar. 2012

Počet videní: 2362x

Ďalšie články užívateľa
Pozývame do novej Japonskej reštaurácie v Bratislave

Tradičnú teppanyaki a sushi reštaurácií Benihana nájdete v novom komplexe Hlboka 7 na Hlbokej ceste 7 v Bratislave v krásne zrekonštruovanej budove bývalej ortopedickej nemocnice, v susedstve svojho staršieho firemného ,,brata” vinárne Bakchus. Za vstupnou recepciou a baromhostí usádzajú k veľkým mramorovým stolom, uprostred ktorých dominuje teppan, teda veľká grilovacia platňa. Za ňou predvádza kuchár svoju šou. Teppan sa v strede rozpáli na 300? Celzia a teplota sa smerom k okrajom platne znižuje. Práve to umožňuje kuchárovi upravovať jedlá v takom poradí, akom potrebuje.

Americký sen chudobného japonského zápasníka
Príbeh reštaurácií Benihana má korene v povojnovom Japonsku. Vtedy si Yunosuke Aoki, potomok samurajov a populárny japonský zabávač, spolu so svojou ženou Katsu otvorili v Tokiu malú kaviareň. Inšpiráciou pre názov reštaurácie bol červený saflor, ktorý rástol na susedných uličkách. Aoki ju nazval Benihana, čo po japonsky znamená červený kvet.

Štyria synovia Yunosukeho a Katsu vyrastali spolu s kaviarňou, ktorá sa neskôr stala reštauráciou s kompletnými službami. Každý z nich rozumel reštauračnému odvetviu od podlahy. Vedeli, aké dôležité je udržiavanie absolútnej čistoty v kuchyni, používanie najčerstvejších prísad a tých najlepších kuchynských nástrojov, ktoré sa dali kúpiť. Najstarší syn Hiroaki sa okrem toho naučil, že hosťom treba ponúknuť niečo nezvyčajné, a po otcovi navyše zdedil zmysel pre teatrálnosť. Táto kombinácia mu učarovala a keď v roku 1960 dorazil na pôdu Spojených štátov amerických, myslel na to, že táto krajina by mohla byť pripravená na iný druh jedla prezentovaného zábavným štýlom.

Hiroaki prijal meno Rocky, ktoré mohli Američania ľahšie vysloviť, a pustil sa do uskutočnenia svojho sna. Sedem dní v týždni predával zmrzlinu v New Yorku a po nociach študoval manažment reštaurácií. Keď dal dokopy úspory a pôžičky, mal dosť peňazí na to, aby mohol otvoriť svoju prvú reštauráciu
so štyrmi stolmi na West 56th Street v New Yorku. A tak sa začal písať príbeh malej štvorstolovej reštaurácie, do ktorej po nadšenej recenzii uznávanej New Yorskej kritičky, začali húfne hrnúť hostia a Rocky Aoki musel zrazu hostí odmietať.

Vďaka tomu, že Benihana priniesla japonské jedlá medzi hlavné trendy a bola priekopníkom v zábavnom štýle prezentácie, vydláždila v Amerike cestu aj pre iné štýly japonskej kuchyne a potravín. Suši je teraz obľúbené naprieč USA a sójová omáčka patrí k základnému vybaveniu mnohých amerických kuchýň. A samozrejme nielen amerických. Hoci teppanyaki nie je pre Slovákov úplnou novinkou, počet stolov a hlavne zábavné prevedenie kuchárov Benihany, nenájdete v žiadnej reštaurácii. Rozdiel je i v štýle usádzania hostí. Stoly sú totiž pre šesť až osem ľudí. Dáva to šancu urobiť si skvelý rodinný či priateľský večierok a pre jednotlivcov zase zoznámiť sa s inými hosťami. Predsavzatím frenchizovej Benihany je, aby patrila k rodinným reštauráciám, a nebola cenovo určená len pre vybraných hostí.

Zdroj: vinaren-bacchus.sk

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.