Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #2
 
Dnes je Štvrtok, 29 Júl 2021 · Dvojica #2

Vinohradnícke oblasti Slovenska


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 18 Jan. 2011

Počet videní: 6974x

Ďalšie články užívateľa
Galéria obrázkov

Vinohradnícke oblasti Slovenska

Rozdelenie vinohradníckych oblastí Slovenska

Malokarpatská vinohradnícka oblasť:

1. Bratislavský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B1: Bratislavské mestské časti – Rača, Vajnory, Nové mesto, Karlova ves, Devín

2. Pezinský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B1: Pezinok, Limbach, Svätý jur, Chorvátsky grob, Slovenský grob, Viničné

3. Modranský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B1: Modra, Vinosady, Šenkvice, Dubová, Píla

4. Senecký vinohradnícky rajón
4.1 Obce kategórie B2: Senec, Báhoň, Bernolákovo, Blatné, Jablonec, Čataj, Veľký grob
4.2 Obce kategórie B3: Réca, Tomášov, Veľký biel, Ivánka pri dunaji, Malinovo, Most pri Bratislave, Nová dedinka

5. Doľanský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B1: Doľany, Častá, Budmerice, Štefanová, Vištuk

6. Orešanský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B1: Horné Orešany, Dolné Orešany, Borová, Dlhá, Košolná, Ružindol, Suchá nad Parnou, Zvončín

7. Trnavský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B2: Trnava, Boleráz, Brestovany, Bučany, Dolná Krupá, Jaslovské Bohunice, Majcichov, Malženice, Špačince, Šúrovce, Vlčkovce, Voderady, Zavar, Zeleneč

8. Hlohovecký vinohradnícky rajón
8.1 Obce kategórie B1: Šalgočka, Bojničky, Hlohovec, Dvorníky, Sasinkovo, Zemianske sady
8.2 Obce kategórie B2: Horné Otrokovce, Horné Trhovište, Kľačany, Pastuchov, Siladice

9. Vrbovský vinohradnícky rajón
9.1 Obce kategórie B2: Vrbové, Bíňovce, Čachtice,  Častkovce, Kálnica, Moravany nad Váhom, Ratnovce, Smolenice, Sokolovce, Banka
9.2 Obce kategórie B3: Dechtice, Dolné Dubové, Dolný Lopašov, Horné Dubové, Chtelnica, Kátlkovce, Kočín, Lančár, Piešťany, Podolie, Očkov, Ostrov, Veľké Kostolany

10.Záhorský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B3: Bílkove Humence, Borský Mikuláš, Lakšárska Nová Ves, Moravský Svätý Ján, Sekule, Šaštín-Stráže, Závod

11. Stupavský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B2: Stupava, Lozorno a Bratislavské mestské časti – Devínska nová ves, Lamač, Záhorská Bystrica

12. Skalický vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B2: Gbely, Kopčany, Koválov, Koválovec, Mokrý Háj, Petrova Ves, Popudinské Močidlany, Prietržka, Radimov, Radošovce, Skalica, Smrdáky, Štefanov, Unin, Vrádište

Južnoslovenská vinohradnícka oblasť:

1. Šamorínsky vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B3: Blahová, Čenkovce, Čunovo, Dunajská Lužná, Hubice, Jarovce, Lehnice, Mierovo, Miloslavov, Podunajské Biskupice, Rovinka, Rusovce, Šamorín, Zlaté Klasy

2. Galantský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B3: Abrahám, Čierna Voda, Diakovce, Dlhá na Váhom, Galanta, Horná Saliby, Jelka, Košúty, Kráľov Brod, Kráľová nad Váhom, Mostová, Neded, Pusté Úľany, Selice, Sládkovičovo, Šaľa, Tešedíkovo, Topoľnica, Trnovec nad Váhom, Trstice, Veľké Úľany, Vlčany, Žihárec

3. Dunajskostredský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B3: Dolný Štál, Dunajská Streda, Dunajský Klátov, Gabčíkovo, Holice, Horná Potôň, Jahodná, Kostolné Kračany, Kráľovičove Kračany, Kútniky, Michal na Ostrove, Okoč, Orechová Potôň, Veľký Meder, Vieska, Vydrany

4. Palárikovský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B3: Andovce, Jatov, Nové Zámky, Palárikovo, Rastislavice, Tvrdošovce, Zemné

5. Hurbanovský vinohradnícky rajón
5.1 Obce kategórie B1: Bátorove Kosihy, Dulovce, Hurbanovo, Marcelová, Modrany, Mudroňovo, Pribeta, Svätý Peter. Šrobárová
5.2 Obce kategórie B3: Bajč, Búč, Chotín, Kravany nad Dunajom, Moča, Patince, Radvaň nad Dunajom

6. Komárňanský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B3: Brestovec, Číčov, Imeľ, Kameničná, Komárno, Martovce, Nesvady, Okoličná na Ostrove, Sokolce, Tôň, Zemianska Olča, Zlatná na Ostrove

7. Strekovský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B1: Belá, Čehy, Dubník, Dvory nad Žitavou, Gbelce, Jasová, Kolta, Ľubá, Nová Vieska, Rúbaň, Semerovo, Strekov, Svodín, Šarkan

8. Štúrovský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B1: Bajtava, Bíňa, Chľaba, Kamenica nad Hronom, Kamenín, Kamenný Most, Malá nad Hronom, Mužľa, Pavlová, Salka, Sikenička, Štúrovo

Stredoslovenská vinohradnícka oblasť

1. Hontiansky vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B2:Drieňovo, Dudince, Hontianske Moravce. Hontianske Nemce, Hontianske Tesáre, Ladzany, Rykynčice, Terany, Sebechleby, Súdovce

2. Ipeľský vinohradnícky rajón
2.1 Obce kategórie B1: Balog nad Ipľom, Dolinka, Ipeľské Predmostie. Ipeľský Sokolec, Kosihy nad Ipľom, Malá Čalomija, Šahy, Tupá, Veľká Čalomija, Veľká Ves nad Ipľom
2.2 Obce kategórie B2: Horné Turovce, Ipeľské Úľany, Plášťovce, Sazdice, Veľké Turovce, Vyškovce na Ipľom

3. Fiľakovský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B3: Bulhary, Buzitka, Čamovce, Fiľakovo, Fiľakovské Kováče, Holiša, Kalinovo, Panické Dravce, Pinciná, Prša, Ratka, Šávoľ, Šurice, Tomášovce, Veľká nad Ipľom, Veľká Ves, Veľké Dravce

4. Modrokamenský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B2: Bušince, Čebovce, Čeláre, Dolná Strehová, Dolné Plachtince, Horná Strehová, Chrťany, Kiarov, Kováčovce, Malé Zlievce, Neninvce, Nová Ves, Obeckov, Olováry, Opatovská Nová Ves, Pôtor, Príbelce, Sklabiná, Slovenské Ďarmoty, Stredné Plachtince, Veľký Krtíš, Vrbovka, Záhorce, Závada, Želovce

5. Gemerský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B3: Bátka, Belín, Blhovce, Dolné Záhorany, Gemerské Dechtáre, Gemerský Jablonec, Hajnáčka, Hodejov, Hrnčiarske Zálužany, Jesenské, Jestice, Nová Bašta, Ožďany, Pavlovce, Petrovce, Rimavská Sobota, Rimavské Janovce, Sútor, Šimonovce, Širkovce, Tachty, Večelkov

6. Tornaľský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B3: Gemer, Hubovo, Káloša, Kráľ, Tornaľa, Štrkovec, Valice, Včelince, Veľký Blh

7. Vinický vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B2: Ďurkovce, Kamenné Kosihy, Kleňany, Kosihovce, Seľany, Širákov, Trebušovce, Vinica

Nitrianska vinohradnícka oblasť

1. Nitriansky vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B1: Cabaj-Čápor, Čakajovce, Ivánka pri Nitre, Jelenec, Kolíňany, Kostoľany pod Tríbečom, Ladice, Lefantovce, Mojmírovce, Nitra, Pohranice, Šurianky, Veľká Dolina, Výčapy-Opatovce, Zbehy, Žirany

2. Šintavský vinohradnícky
Sem patria obce kategórie B1: Alekšince, Báb, Jarok, Lehota, Lukáčovce, Močenok, Nové Sady, Pata, Pusté Sady, Rišňovce, Rumanová, Sereď, Šintava, Šoporňa, Veľké Zálužie, Vinohrady nad Váhom

3. Radošinský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B2: Bojná, Horné Obdokovce, Kovarce. Lipovník, Ludanice, Nitrianska Blatnica, Nitrianska Streda, Oponice, Preseľany, Radošiná, Súlovce, Šalgovce, Tesáre, Nemčice, Urmince, Veľké Ripňany, Vozokany

4. Zlatomoravecký vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B2: Beladice, Čaradice, Čeľadice, Červený hrádok, Dolné Obdokovce, Hosťovce, Kozárovce, Malé Chyndice, Malé Vozokany, Mankovce, Nemčiňany, Neverice, Nevidzany, Sľažany, Slepčany, Tekovské Nemce, Tesárske Mlyňany, Topoľčianky, Veľké Vozokany, Vieska nad Žitavou, Volkovce, Zlaté Moravce

5. Vrábeľský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B1: Beša, Čehynce, Čifáre, Golianovo, Iňa, Klasov, Lúčnica nad Žitavou, Lula, Malý Cetín, Malý Lapáš, Melek, Nová Ves nad Žitavou, Paňa, Tajná, Tehla,  Veľký Cetín, Veľký Ďur, Veľký Lapáš, Vinodol, Vráble, Žitavce

6. Žitavský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B1: Bánov, Bardoňovo, Bešeňov, Černík, Dedinka, Dolný Ohaj, Hul, Kmeťovo, Komjatice, Maňa, Mojzesovo, Podhájska, Pozba, Radava, Šurany, Trávnica, Veľké Lovce, Veľký Kýr

7. Želiezovský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B1: Čaka, Farná, Hronovce, Keť, Kukučínov, Kuraľany, Malé Ludince, Nýrovce, Pastovce, Plavé Vozokany, Pohronský Ruskov, Sikenica, Šalov, Šarovce, Tekovské Lužany, Veľké Ludince, Zalaba, Zbrojníky, Želiezovce

8. Pukanecký vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B2: Bátovce, Bory, Brhlovce, Demandice, Devičany, Dolné Semerovce, Domadice, Drženice, Hokovce, Hontianska Vrbica, Horné Semerovce, Jabloňovce, Pukanec, Santovka, Žemberovce

9. Tekovský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B2: Čajkov, Dolný Pial, Horný Pial, Hronské Kľačany, Krškany, Levice, Lok, Mýtne Ludany, Nová Dedina, Nový Tekov, Podlužany, Rybník, Starý Tekov, Tlmače

Východoslovenská vinohradnícka oblasť

1. Michalovský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B2: Brekov, Jovsa, Kaluža, Klokočov, Kusín, Nižný Hrušov, Oreské, Staré, Strážske, Trhovište, Trnava pri Laborci, Vinné

2. Moldavský vinohradnícky rajón
2.1 Obce kategórie B2: Debraď, Hrhov, Hrušov, Jabloňov nad Turňou, Moldava nad Bodvou, Turňa nad Bodvou
2.2 Obce kategórie B3: Čečejovce, Drieňovec, Dvorníky – Včeláre, Janík, Nižný Lánec, Perín – Chym, Rešica, Seňa, Ždaňa

3. Sobranský vinohradnícky rajón
Sem patria obce kategórie B2: Baškovce, Hlivištia, Horňa, Husák, Choňkovce, Jasenov, Jenkovce, Kolibabovce, Orechová, Porúbka, Poruba pod Vihorlatom, Priekopa, Remetské Hámre, Sejkov, Svätuš, Tibava, Úbrež, Vojnatina, Vyšná Rybnica, Vyšné Nemecké

Kráľovskochlmecký vinohradnícky región
4.1 Obce kategórie B2: Cejkov, Hraň, Kamenec, Kašov, Kráľovský Chlmec, Leles, Malý Horeš, Pribeník, Sirník, Streda nad Bodrogom, Veľký Kamenec, Zemplín, Zemplínske Jastrabie
4.2 Obce kategórie B3: Bačka, Beša, Biel, Boľ, Čičárovce, Malé Trakany, Poľany, Somotor, Strážne, Svätá Mária, Veľké Trakany, Veľký Horeš

Tokajská vinohradnícka oblasť

Sem patria obce kategórie B1: Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa, Viničky

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.