Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #4
 
Dnes je Utorok, 3 Aug. 2021 · Dvojica #4
Spoločenská etiketa

Banket


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 18 Sep. 2009

Počet videní: 16778x

Ďalšie články užívateľa
Banket

Ide o najformálnejšie a najslávnostnejšie večerné podujatie s prísnym zasadacím poriadkom, konajúce sa pri mimoriadnych, oficiálnych a slávnostných podujatiach.

Ide o najformálnejšie a najslávnostnejšie večerné podujatie s prísnym zasadacím poriadkom, konajúce sa pri mimoriadnych, oficiálnych a slávnostných podujatiach. Miesta na sedenie dám a pánov sa striedajú, ale manželia vedľa seba nesedia. Konverzovať je možné len s človekom, ktorý sedí vedľa Vás. V inom prípade je to možné len vtedy, keď Vás k rozhovoru vyzve významná osobnosť, nebodaj najvýznamnejšia osoba banketu s čestným miestom, oproti ktorej sedí hostiteľ, čiže konateľ banketu. Vstávať od stola počas banketu je neprijateľné.

Banket sa koná vo večerných hodinách, slávnostnejší v skorších nočných hodinách (zväčša okolo 21.00) a trvá maximálne tri hodiny. Keďže ide o veľmi formálnu udalosť, zodpovedá k nej aj typ oblečenia. Pre pánov je vhodný večerný oblek (smoking alebo v angličtine známy výraz „black tie“), pre dámy elegantný kostým v tmavších či zemitých farbách (tzv. evening dress) alebo typické malé čierne. Pri tejto udalosti je dôležité presné dodržiavanie etikety. Slávnostné menu banketu pozostáva z viacerých chodov (predjedlá, polievky, dve mäsité jedlá s prílohou), a preto je dôležité ovládať používanie príborov. Vždy začnite s príborom, ktorý je najvzdialenejšie od Vášho taniera. Jeden chod sa rovná jednému z príborov. Šalátová lyžička je posledná na ľavo, po nej nasleduje vidlička na hlavné jedlo. Polievková lyžička je posledná na pravej strane, po nej nasleduje šalátový nôž a nôž na hlavné jedlo. Nad tanierom býva umiestnená lyžička a vidlička na dezert. Taktiež môžete na stole nájsť špeciálny príbor na konzumáciu rýb pozostávajúci z vidličky a lopatkového noža, ktorým sa oddeľujú kosti od mäsa. Obyčajný nôž v tomto prípade nepoužívajte.
L.Z.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.