Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #4
 
Dnes je Utorok, 3 Aug. 2021 · Dvojica #4
Spoločenská etiketa

Ples


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 28 Sep. 2009

Počet videní: 3604x

Ďalšie články užívateľa
Ples

Je najvyššou formou tanečnej zábavy a zároveň vrcholná spoločenská udalosť.

Je najvyššou formou tanečnej zábavy a zároveň vrcholná spoločenská udalosť. Na ples chodíme v pároch, mimoriadne v skupinách a nikdy nie osamote. Páni robia dámam garde, už pri samotnom príchode majú na starosti vstupenky, v šatni im pridŕžajú kabát a počas celého plesu sa k ním správajú ako praví džentlmeni. Po príchode k svojmu miestu sa vítame s ostatnými hosťami a predstavujeme sa. Pán predstavuje i svoju gardedámu. Pokiaľ ide o jeho manželku, priezvisko už neopakuje. Najskôr podávajú ruky dámy dámam, potom dámy pánom, a nakoniec si podávajú ruky páni medzi sebou. Súčasťou galantnosti pánov je samozrejme prisúvanie stoličky dáme. Ak sa dáma rozhodne opustiť stôl, všetci muži vstávajú s ňou. Hlavný chod, večera, sa môže konať dvoma spôsobmi. Prvou možnosťou je večera pri stole, kde začína jesť ako prvá tá osoba, ktorá je najstaršia alebo spoločensky najvýznamnejšia. Neopierame sa lakťami o stôl, pri jedle vedieme ľahkú konverzáciu, nerozprávame však s plnými ústami. Dámy sedia vzpriamene, dotýkajú sa len jednej tretiny stoličky. Druhá forma plesovej večere je raut ( viď spoločenská udalosť raut). Rozmiestnenie príborov je rovnaké ako pri iných udalostiach. Pohár vždy držíme za stopku, aby sme ho neušpinili. Po večeri prichádza na rad tanec. Pán svoju dámu nenechá nikdy samotnú sedieť pri stole, musí sa jej venovať celý večer. Tancovať môže i s ostatnými dámami pri stole, pričom  jeho dáma tancuje s garde pánom tancujúcej dámy.
Medzi najdôležitejšie veci, na ktoré musí návštevník plesu myslieť, je vkusné oblečenie. Ženy si obliekajú dlhé večerné šaty alebo róby okorenené odhaleným chrbtom alebo hlbokým výstrihom. Často sa vyskytujú doplnky, ako sú rukavičky. Dáma drží v ruke malú listovú kabelku, na nohách má pančušky a topánky na vysokom opätku s uzavretou špičkou. Všetko farebne zladené. Pre mužov je vhodné obliecť si tmavý smoking alebo frak. Povoleným vzorom je len decentný pásik. Topánky sú čierne a uväzovacie. K smokingu patrí čierny motýlik a biela košeľa. K fraku motýlik biely. V prípade, že si muž oblieka oblek (prirodzene tmavý), jeho gardedáma si môže obliecť o trochu kratšie šaty. K obleku patrí kravata, ktorou páni ochotne prezentujú svoj módny štýl a vkus.
Nezabúdame ani na nonšalantné a elegantné správanie. Pri konverzáciách sa vyhýbame témam týkajúcich sa peňazí, príliš súkromných veci, náboženskej viery, politického presvedčenia. Pre seba si nechávame aj názory na vážne témy, ako je potrat alebo eutanázia.
Ďalším typickým pravidlom plesu je, že dáma si nikdy sama nenalieva. V prípade, že nám niečo spadne na zem, nikdy to nezdvíhame. Opatrne túto vec (ak ide o časť príboru, servítku alebo čokoľvek iné) zasunieme pod stôl, aby sme sa vyhli akejkoľvek, i malej nehode. Ak je spadnutou vecou jedlo, počkáme na servírku a poprosíme ju o upratanie. Až po následnom sprataní môžeme opustiť dané miesto. Ples opúšťame chvíľu po záverečnej hodine.
L.Z.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.