Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #4
 
Dnes je Utorok, 3 Aug. 2021 · Dvojica #4
Spoločenská etiketa

Príchod do reštaurácie a usadenie sa k stolu


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 15 Nov. 2009

Počet videní: 4978x

Ďalšie články užívateľa

Všetko od vhodného oblečenia, cez príchod a usadenie sa až po objednávanie

Oblečenie
Samozrejmosťou býva i správne oblečenie. Napriek tomu, že reštaurácie nemajú svoj „dress code“ , dbajte na to, aby ste sa vhodným spôsobom reprezentovali i svojim outfitom. Znamená to, že čím drahšia a luxusnejšia je reštaurácia, ktorú máte v pláne navštíviť, tým drahšie a elegantnejšie je vaše oblečenie. Čo sa týka úpravy, žena by mala uprednostniť menej výrazný rúž, ktorý sa nebude otláčať na poháre a všetci prítomní by mali dbať o čisté, umyté a upravené ruky.

Príchod
Do reštaurácie vchádzajú prví muži z dôvodu možného nebezpečenstva. Následne ženám podržia dvere. Žena vchádza do reštaurácie ako prvá len v prípade, že je hostiteľkou večera. Pri vchádzaní prerušíme tému nášho rozhovoru, s ktorou môžeme pokračovať hneď po usadení sa.
V každom prípade je vhodnejšie, keď počkáte na obsluhu, aby Vás usadila, namiesto toho, aby ste sa usadili sami. Obsluha Vás dovedie k miestu a páni pomôžu dámam z kabátu alebo akéhokoľvek vrchného ošatenia. Odev podajú obsluhe, ktorá ho zanesie do šatne. Druhou možnosťou je, že muž je tou osobou, ktorá odnesie kabát do šatne spolu s vlastným kabátom.

Usadenie
Hostiteľ by si mal dopredu pripraviť zasadací poriadok. Dáme a významnému hosťovi ponúkne pohodlnejšie miesto. Nikdy nie tvárou k stene, ak sedia oproti sebe a nikdy nie po svojej ľavici, ak sedia vedľa seba. Muž odsunie stoličku dáme a pomaly ju prisúva k stolu, zatiaľ čo si dáma sadá. Dáma si svoju kabelku obkladá do lona, za chrbát, na zem vedľa stoličky alebo na malý odkladací stolík, ktorý prinesie obsluha a ktorý položí vedľa stoličky.
Po usadení sa počkajte na príchod čašníka,ktorým sa môžete nechať doslova rozmaznávať. Podľa etikety sa hostia reštaurácie majú nechať obsluhovať, čo znamená, že nevstávate od stolu kvôli chýbajúcej soľničke. O všetko poproste personál, ktorý je povinný váš stôl v pravidelných intervaloch kontrolovať.

Objednávanie
Dobre známym, i keď trochu zastaraným pravidlom, je objednávanie cez muža. V súčasnosti však s čašníkom komunikuje i dáma. Môže vysloviť svoje túžby a špeciálne požiadavky týkajúce sa jedla. Avšak mužovo tlmočenie je pekným zvykom, ktoré ulahodí sebavedomiu dámy. Jedlo si objednávaje tak, aby všetci spoločníci jedli naraz. Vo výbere sa prispôsobujte dámam a významným hosťom. Ak si napríklad významný hosť nežiada predkrm, bude lepšie, ak sa ho vzdáte i vy, alebo v najhoršom možnom prípade si predkrm objednajte a vysvetlite čašníkovi, že hlavné jedlo budete konzumovať spoločne. Obsluha je síce nesmierne rada, keď si všetky chody ľudia objednajú naraz, ale čo sa týka dezertu alebo syrov, počkajte až do skonzumovania hlavného chodu. Budete jesť,len ak ešte naďalej vládzete. Každá lepšia reštaurácia ponúka totižto i malý predkrm na účet podniku zvaný ,,amuse bouche”.

Veľký pozor dávajte taktiež na tzv. „dámsky jedálny lístok“ , ktorý sa podáva dámam a hosťom. Tento jedálny lístok neuvádza ceny, aby predišiel rozhodovaniu sa podľa cien, ktoré môžu byť v prípade luxusných reštaurácií pomerne drahé. Dámsky jedálny lístok može dáma odmietnuť a následne požiadať o klasický.
L.Z.

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.