Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #7
 
Dnes je Utorok, 27 Júl 2021 · Dvojica #7
Tovaroznalectvokáva

Základné vlastnosti dobrého espressa


Autor článku

Meno: GastroSlovnik

Pridané: 26 Mar. 2017

Počet videní: 2208x

Ďalšie články užívateľa
Základné vlastnosti dobrého espressa

Pozrime sa na základné vlastnosti dobrého espressa:

Krém: Je výsledkom zmiešania plynu (CO2) a olejov, ktoré obsahuje káva
Chuť: je plná a výrazná
Vôňa: Je veľmi intenzívna
Teraz pristúpime k postupu, akým sa espresso pripravuje. Ako sme už spomenuli, procedúra je hotovou alchýmiou, veľmi precíznou a na druhej strane veľmi jednoduchou.
„Premena“ je podmienená takzvanými „štyrmi M“. Je to kombinácia 4 faktorov – 4 slov, ktoré v taliančine začínajú na M: Zmes, zomletie, stroj na espresso a skúsenosti osoby, ktorá kávu pripravuje (baristu). Každý z faktorov predstavuje rovnú štvrtinu úspechu prípravy naozaj kvalitnej kávy. Záleží na skúsenostiach baristu, či vyberie vhodnú zmes, ktorá sa po správnom zomletí v spojení s profesionálnym strojom zázračne premení v perfektne pripravené a naservírované espresso.

„Vizitka“ Espressa
Predstavíme Vám jedinečné vlastnosti perfektného espressa:
Teplota šálky espressa sa pohybuje medzi 75-80 stupňov Celzia.
V Taliansku je jej objem priemerne 25-30 ml
Ideálny krémový povrch je kompaktný a odolný s orieškovou farbou. Nikdy nesmie byť príliš nadýchaný ani riedky, príliš svetlý či tmavý.
Porcelánová šálka musí byť biela, tvarovo kónická a predhriata na teplotu 35-40 stupňov. To udrží krém kompaktný a zabráni, aby káva rýchlo vychladla.

Pre vychutnanie si svojej lahodnej šálky kávy zohráva dôležitú rolu aj bohatý a hustý krém na povrchu, ktorý je umocnený príjemnou arómou.
Ak sú šálky oválne a široké, narušia povrch krému. V obchodoch nájdete nespočetné množstvo šálok, no nie všetky sú vhodné na prípravu naozaj dobrej kávy. Lavazza preferuje porcelánové šálky pre ich vyššiu kvalitu, lesk a výbornú odolnosť voči prudkým zmenám teploty a čistiacim prostriedkom. Biela farba šálky umožňuje zachytiť i tie najjemnejšie odtiene vo farbe krému.

Espresso: jednoznačný kráľ medzi kávou – vášeň Talianov k tejto káve prerástla do väčších rozmerov, vznikli rôzne varianty espressa. Dnes poznáme nespočetne veľa možností ako pripraviť espresso a neporušiť pritom aromatickú intenzitu alebo chuť, ktorá sa stala talianskym životným štýlom.
Hranice sa posunuli od dlhého po krátke espresso, káva s mliekom alebo šľahačkou a mnohé ďalšie. Tradícia a inovácia dlho sprevádzali taliansku kultúru kávy, ktorá je dnes známa a obľúbená po celom svete. Samozrejme sa tradícia menila podľa noviniek a chutí nových aj starých zákazníkov.
Predstavíme Vám zopár spôsobov ako si vychutnať espresso:

Espresso: Koncentrovaný nápoj pripravený zo 6,5 až 7 gramov čerstvo namletej kávy, spracovaný v stroji na espresso. Množstvo pripraveného nápoja je 25-30 ml.

Espresso lungo: väčšie espresso, taktiež 6,5-7 gramov čerstvej kávy, ale výsledné množstvo nápoja je okolo 40 ml.

Espresso macchiato
Macchiato teplé: espresso s pridaním teplého napeneného mlieka.

Macchiato studené : espresso s pridaním mlieka izbovej teploty ( na požiadanie)

Cappuccino
Espresso pripravené v cappuccino šálke s pridaním napeneného mlieka

Latte macchiato:
Espresso pridané do horúceho mlieka
Príprava:
v mliekovke napeníte 1,5 % mlieko prelejete ho do skleneného pohára a pridáte espresso

Komentáre (0)
    Nebol pridaný žiadny komentár.
Pridať komentár
Prihláste sa a pridajte komentár.