Vitajte Neregistrovaný užívateľ na stránkach GastroSlovník.sk Dvojica #4
 
Dnes je Utorok, 3 Aug. 2021 · Dvojica #4

Kališník hnedooranžový (Omphalotus olearius )

Pridať výraz do slovníka
Slovenský výrazKališník hnedooranžový (Omphalotus olearius )
Anglický výrazJack o'Lantern mushroom
Nemecký výrazLeuchtender Ölbaumpilz
Francúzsky výrazPleurote de l’olivier
Slovenský výklad

Kališník hnedooranžový je druh huby, ktorej klobúk má v priemere 40- 120 mm, za mladi je klenutý a takmer stredový, s podvinutým okrajom, neskôr býva plocho rozprestretý, v strede vtlačený až lievikovitý, excentrický, s poprehýbaným ostrým okrajom, na žltooranžovom podklade je oranžovohnedo vláknitý, v strede tmavší, niekedy jemne šupinkatý, neskôr holý, suchý, hodvábne lesklý.
Lupene sú 2- 6 mm široké, husté, na ostrí celistvé, v dospelosti zbiehajúce na hlúbik, za mladi zlatožlté, neskôr oranžové, v tme modrozeleno svetielkujúce.
Hlúbik je 40- 120 mm dlhý a 7- 30 mm hrubý, plný, pod klobúkom najhrubší, smerom dolu sa stenčuje, na povrchu jemne plstnatý, matný.
Dužina je jemne vláknitá a pružná, žltá až zlatožltá, s ružovkastým odtieňom, za such býva belavá. Má nevýrazbú chuť a vôňu.
Výtrusný prach je belavý, výtrusy sú takmer guľovité, hladké, bezfarebné.
Výskyt a rozšírenie – rastie na kmeňoch a pňoch listnatých stromov. Plodnice sa zjavujú od júla do novembra. U nás je to zriedkavý druh huby.
Praktický význam – je to jedovatá huba, ktorá po zjedení spôsobuje žalúdočné ťažkosti. Otravy sú však len ľahké a nezanechávajú trvalé následky.

Použitá literatúra:??Aurel DERMEK, RNDr. Pavel LIZOŇ., 1980: Malý atlas húb. Slovenské pedagogické nakladaťelstvo v Bratislave., 548 str. náklad 59 850 ks


Späť na výsledky hľadania